News ˇ Artykuły ˇ Pisarze ˇ Wywiady ˇ Książki w Polsce ˇ Książki na świecie ˇ Książki o kryminałach ˇ Książki z pogranicza ˇ Audiobooki ˇ Filmy ˇ Recenzje książek ˇ Recenzje filmów ˇ ZapowiedziWtorek, Styczeń 28, 2020
Nawigacja
News
Artykuły
Pisarze
Wywiady
Książki w Polsce
Książki na świecie
Książki o kryminałach
Książki z pogranicza
Audiobooki
Filmy
Recenzje książek
Recenzje filmów
Zapowiedzi
O stronie
Redakcja
Forum
Linki
Kontakt
Szukaj
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 318
Nieaktywowany Użytkownik: 891
Najnowszy Użytkownik: baszczak
Na Forum
Najnowsze Tematy
Ekranizacje skandyna...
Nesser w Polsce
Polskie wydania skan...
Co teraz czytacie?
Najlepszy Skandynaws...
Najciekawsze Tematy
Co teraz czytacie? [345]
Nowości [194]
Henning Mankell [53]
Promocje w sklepa... [51]
Polskie wydania s... [48]
Ostatnie Artykuły
Jenny Rogneby: Leona...
Anna Jansson: Skrzyd...
Mons Kallentoft: Zie...
Frode Granhus: Wir
Karin Fossum: Zabójs...
W Sieci

Partnerzy


Artykuły: Recenzje książek
Åsa Larsson: W ofierze Molochowi (Rafał Chojnacki)
Sam fakt, że mamy do czynienia z książką, którą Szwedzka Akademia Kryminału uznała za najlepszą powieść 2012 roku, nie musi na nikim robić wrażenia. Faktem jednak jest, że to prestiżowe wyróżnienie branżowe przyznają specjaliści, którzy na szwedzkiej literaturze kryminalnej zjedli zęby. Wśród nominowanych byli również Lars Kepler oraz duet Roslund i Hellström. Można więc uznać, że konkurencję miała sporą.
A.J. Kazinski: Sen i śmierć (Małgorzata Bujalska)
Niels jest policyjnym negocjatorem. Kiedy nie ma już nadziei, kiedy zawiodły wszelkie środki, wtedy na miejsce przybywa Niels. Żeby uwolnić zakładników, żeby odwieść cię od samobójstwa, żeby życie nabrało dla ciebie sensu...Alexander Söderberg: Andaluzyjski przyjaciel (Rafał Chojnacki)
Mamy tu gangsterów i bogu ducha winną pielęgniarkę, która zostaje wplątane w afery związane ze światem przestępczym. Pielęgniarka ma na imię Sophie i jest dość łatwowierna, czasem można by ją nawet uznać za niezbyt inteligentną, ponieważ z jednych kłopotów bardzo łatwo ładuje się w kolejne. To jednak szalenie sympatyczna postać, dlatego wiernie jej sekundujemy, licząc na to, że w końcu wyplącze się jakoś z kłopotów, zwłaszcza że od tego zależy życie zarówno jej, jak i jej syna Alberta.Anders de la Motte: Buzz (Rafał Chojnacki)
Co prawda fabuła "Buzz" jest bezpośrednio związana z poprzednią książką de la Motte, generalnie więc nie da się od tego tomu zacząć serii, to jednak autorowi udało się uniknąć powtórek. Jedyne (poza bohaterem), co łączy te dwie powieści, to osadzenie akcji w świecie specjalistów od komputerów, sieci i zabezpieczeń. W związku z tym towarzyszy nam cały czas specyficzny język, którym de la Motte posługuje się z ogromną gracją.
Anders de la Motte: Cząstki pamięci (Rafał Chojnacki)
Najważniejsza jest oczywiście sama historia. Jej bohaterem jest policjant David Sarac, specjalista od inwigilacji i kontaktów policji z informatorami w świecie przestępczym. Kiedy jednak w wyniku wypadku traci on część pamięci, okazuje się, że wiedza, którą ma w głowie może być bardzo niebezpieczna. Również dla niego.


Anders de la Motte: Geim (Rafał Chojnacki)
Każdy z nas marzy czasem o tym, żeby znaleźć coś wartościowego. Bohater powieści Andersa de la Motte znajduje w metrze telefon komórkowy. Niby to nic specjalnego, ale dzięki temu telefonowi zostaje wciągnięty w grę, która choć pozornie rozgrywa się w wirtualnej rzeczywistości internetu, to jednak znajduje swoje niespodziewane odbicie w świecie realnym.
Anders Roslund & Börge Hellström: Bestia (Rafał Chojnacki)
Powiem szczerze, że brakowało mi takiej powieści w światku skandynawskiego kryminału. Kiedy bowiem sięgnąłem po "Szybki cash" Jensa Lapidusa, zastanawiałem się skąd się ten facet wziął. Różnica między nim, a innymi autorami skandynawskich kryminałów była tak duża, że właściwie gdyby nie przesycony atmosferą Sztokholmu klimat, można by uznać, że jego książek nie napisał Szwed i że nie dzieją się w Skandynawii. Tam przecież nie pisze się aż tak brutalnych powieści, a przynajmniej nie dotyczy to literatury popularnej.Anders Roslund & Börge Hellström: Dwóch żołnierzy (Rafał Chojnacki)
"Dwóch żołnierzy" to najbardziej dramatyczna z powieści duetu Roslund & Hellström. Choć obserwujemy brutalne sceny, a życie bohaterów po obu stronach barykady aż kipi od negatywnych emocji, autorzy stworzyli mocne psychologiczne podstawy, motywujące postępowanie każdej z postaci. Atmosfera beznadziei, panująca na dzielnicach, w których dzielnic stają się młodocianymi przestępcami, członkami gangu, a w końcu mordercami, jest wręcz przytłaczająca. W miejscach takich jak Råby nie ma innej drogi.Anders Roslund, Börge Hellström: Dziewczyna, która chciała się zemścić (Rafał Chojnacki)
Polskie wydanie powieści "Box 21", zaprezentowane jako "Dziewczyna, która chciała się zemścić", może wprowadzić w błąd czytelników, którzy nie znajdą podobnie brzmiącego tytułu w oryginalnych notkach biograficznych autorów. Na szczęście jednak wydawnictwo Albatros zadbało przynajmniej o odpowiednią kolejność, powieść ta jest bowiem następną po "Bestii", która przed kilku laty ukazała się na na naszym rynku. Za jakiś czas możemy z resztą spodziewać się wznowienia tej pierwszej książki przez nowego wydawcę. Póki co mamy w ręku drugi tom opowieści o sztokholmskim policjancie Ewercie Grensie, któremu towarzyszy partner, Sven Sundkvist.

Anna Jansson: Ofiara z Martebo (Rafał Chojnacki)
„Ofiara z Martebo” to powieść, która nie została zekranizowana, mamy więc do czynienia z zupełnie nową historią. Martebo, to niewielka osada położona w północno-wschodniej części Gotlandii. Dookoła są pola, niewielki las i stary kościół. Kilka kilometrów dalej jest już morze. To właśnie z tej okolicy znika Wilhelm Jacobsson, jeden z mieszkających we wiosce gospodarzy.

Anne Holt & Even Holt: Arytmia (Andrzej Szymański)
Wydawałoby się, że wirus komputerowy może nas pozbawić danych, wykraść pieniądze a nawet doprowadzić do fizycznego zniszczenia dysku. Ale nikt nie twierdził dotąd, że tego rodzaju program może zagrozić ludzkiemu życiu. Nie można się przecież zarazić wirusem komputerowym...

Anne Holt: Materialista (Dorte Jakobsen)
Czy za zagadką tych zbrodni stoją stare rodzinne tajemnice, czy istotny jest jest wspólny mianownik: homoseksualizm? Inger Johanne Vik zostaje zaangażowana do badania tej opartej na nienawiści zbrodni. Jej badania zaczynają wskazać na połączenia, jakie istnieją pomiędzy tymi pozornie pojedynczymi wydarzeniami.

Anne Holt: Ósme przykazanie (Małgorzata Bujalska)
Stale Salvesen stracił wszystko i nie widział już sensu w dalszej egzystencji. Dlatego też wysprzątał mieszkanie, pozałatwiał swoje sprawy, udał się na most i skoczył. Nie miał szans, by przeżyć. Więc jak to się stało, że prokurator oskarżony o zabicie żony twierdzi, iż to właśnie Stale dokonał makabrycznej zbrodni?

Anne Holt: To, co się nigdy nie zdarza (Rafał Chojnacki)
Jest początek 2004 roku, komisarz Yngvar Stubø rusza tropem seryjnego zabójcy, który poluje na celebrytów. Kolejne okaleczone zwłoki podsycają atmosferę napięcia wokół śledztwa, prasa nazywa zbrodniarza Mordercą Gwiazd. Czy media są współodpowiedzialne za zbrodnie? Gazety, internet, telewizja - to oni produkują celebrytów.


Anne Holt: Wybór Pani Prezydent (Beata Kaczyńska)
Duży nacisk w książce został położony na historię USA po 11 września 2001 roku i politykę USA wobec Arabów. Książka staje się bardziej amerykańska, niż norweska. Nie ma w niej klimatów, do jakich przyzwyczaili nas Mannkell, Fossum czy choćby Larsson – powolnego i żmudnego dociekania do prawdy.Strona 2 z 14 < 1 2 3 4 5 > >>
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Patronaty

ARCHIWUM
PATRONATÓW

Copyright © by Rafał Chojnacki 2009-2015

2673662 Unikalnych wizyt
Engine: PHP-Fusion v6.01.6 © 2006
Future Theme Bordeaux by Amilla Dee Webdesign


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie