News ˇ Artykuły ˇ Pisarze ˇ Wywiady ˇ Książki w Polsce ˇ Książki na świecie ˇ Książki o kryminałach ˇ Książki z pogranicza ˇ Audiobooki ˇ Filmy ˇ Recenzje książek ˇ Recenzje filmów ˇ ZapowiedziPoniedziałek, Styczeń 20, 2020
Nawigacja
News
Artykuły
Pisarze
Wywiady
Książki w Polsce
Książki na świecie
Książki o kryminałach
Książki z pogranicza
Audiobooki
Filmy
Recenzje książek
Recenzje filmów
Zapowiedzi
O stronie
Redakcja
Forum
Linki
Kontakt
Szukaj
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 318
Nieaktywowany Użytkownik: 891
Najnowszy Użytkownik: baszczak
Na Forum
Najnowsze Tematy
Ekranizacje skandyna...
Nesser w Polsce
Polskie wydania skan...
Co teraz czytacie?
Najlepszy Skandynaws...
Najciekawsze Tematy
Co teraz czytacie? [345]
Nowości [194]
Henning Mankell [53]
Promocje w sklepa... [51]
Polskie wydania s... [48]
Ostatnie Artykuły
Jenny Rogneby: Leona...
Anna Jansson: Skrzyd...
Mons Kallentoft: Zie...
Frode Granhus: Wir
Karin Fossum: Zabójs...
W Sieci

Partnerzy


Artykuły: Recenzje książek
Camilla Grebe & Paul Leander-Engström: Maestro z Sankt Petersburga (Rafał Chojnacki)
Pomysł na perspektywę, z jakiej oglądamy świat jest bardzo interesujący. Blixen i Kastrup - Szwedzi w obcym kraju - to ludzi obserwujący otoczenia z podobnej nam perspektywy mieszkańców Zachodu. U obu widać jednak fascynację Rosją, związaną nie tylko z finansowymi możliwościami, ale również z bogatą kulturą tego kraju. We wcześniejszych książkach szwedzkich autorów podróże na wschód wyglądały zwykle kuriozalnie.
Camilla Läckberg: Fabrykantka aniołków (Rafał Chojnacki)
Läckberg ma wyjątkowy talent do tego by wymyślać ciekawe, zakorzenione w przeszłości zagadki kryminalne. Jej atut jest też równocześnie jej słabą strona, ponieważ znający choć kilka powieści czytelnik natychmiast domyśli się, że aby rozwiązać zagadkę Erika będzie musiała sięgnąć do jakichś archiwów, zaś w tym czasie Patrick będzie prowadził skomplikowane śledztwo, które swoją nieudolnością utrudnią pozostali policjanci z komisariatu w Tanumshede.Camilla Läckberg: Kamieniarz (Monika Samsel-Chojnacka)
Z każdą kolejną powieścią Camilla Läckberg wspina się w górę na drabinie, na której tłoczą się pretendenci i pretendentki do tronu skandynawskiej literatury kryminalnej. Obecnie jest jedną z poważniejszych kandydatek. Oczywiście wydawcy koronowali ją już dawno, co ma swoje uzasadnienie, jeśli patrzymy na ilość sprzedanych egzemplarzy. W Polsce również należy ona do czołówki.

Camilla Läckberg: Kaznodzieja (Rafał Chojnacki)
Camilli Läckberg udało się skonstruować ciekawą fabułę, łączącą w sobie tajemnice sprzed lat, ze współczesną zbrodnią. Nie jest to może specjalnie oryginalne rozwiązanie, ale w klimacie lokalnej społeczności niewielkiego miasteczka, kojarzy się z doskonałą skandynawską klasyką, z wczesnymi powieściami Marii Lang czy Jana Ekströma.

Camilla Läckberg: Księżniczka z lodu (Rafał Chojnacki)
"Księżniczka z lodu" przenosi nas w świat jeszcze bardziej prowincjonalny niż mankellowskie Ystad. Mieszkańcy Fjällbacki świetnie się znają, a Erica, choć jest jedynie autorką kilku książek biograficznych, uznawana jest w rodzinnej miejscowości niemal za gwiazdę. W końcu robi karierę w Sztokholmie. Powieść rozpoczyna się od trupa. I to tak zimnego, jak tylko trup może być. Zwłoki Alex, młodej kobiety, zamarzające w wannie stają się kluczem otwierającym drzwi do tajemnicy sprzed lat.Camilla Läckberg: Niemiecki bękart (Dorte Jakobsen)
Ofiara morderstwa, Erik Axel Frankel i jego brat byli bardzo zainteresowani w historią i tajemnicami związanymi z nazizmem. Interesowała ich też nacjonalistyczna grupa, znana jako Przyjaciele Szwecji, która rozpoczęła coraz bardziej prowokacyjną działalność.Camilla Läckberg: Ofiara losu (Rafał Chojnacki)
Tym razem Camilla Läckberg postanowiła zmierzyć się z tematem dość poważnym. Najwyraźniej zapragnęła dołączyć do grona szwedzkich autorów, którzy biorą udział w debacie społeczno-politycznej. Postawiła zatem na temat bardzo nośny: na krytykę mediów.


Camilla Läckberg: Pogromca lwów (Rafał Chojnacki)
Porwana dziewczynka zostaje znaleziona okrutnie okaleczona przez swego prześladowcę, po czym wkrótce umiera. Jednak jest to jedna z najbardziej prawdopodobnych fabuł, jakie wyszły spod pióra Camilli Läckberg. Stali bohaterowie cyklu właściwie się nie zmieniają, można nawet powiedzieć, że są już trochę nudni. Wścibska Erica i jej super-mąż Patrik i tak muszą w końcu prowadzić swoje śledztwa równolegle...
Camilla Läckberg: Syrenka (Justyna Kłos)
"Syrenka" to zdecydowanie najlepsza powieść Camilli Läckberg. Jej książki już dawno wykroczyły poza sztywne ramy skandynawskiego kryminału. Oczywiście akcja wciąż rozgrywa się w prowincjonalnej Fjällbace i nadal mamy do czynienia ze zbrodnią i z prowadzonym w tej sprawie śledztwem, jednak w "Syrence", bardziej niż w poprzednich tomach znajdujemy ślady literackich poszukiwań.

Camilla Läckberg: Zamieć śnieżna i woń migdałów (Rafał Chojnacki)
Ta niegruba książka kryje w sobie długie opowiadanie, którego głównym bohaterem jest Martin Molin z komisariatu w Tanumshede, niedaleko Fjällbacki. To ten sam komisariat, na którym pracuje Patrik Hedström, mąz Eriki, głównej bohaterki dotychczasowych powieści kryminalnych Camilli Läckberg. Można więc uznać, że nie odbiegamy daleko od tematów poruszanych w głównym cyklu.

Carin Gerhardsen: Domek z piernika (Rafał Chojnacki)
Autorce udało się z jednej strony stworzyć ciekawy zespół policjantów z komisariatu w dzielnicy Hammarby w Sztokholmie, który kojarzyć może się trochę z tym jak podobne zespoły tworzyli Mons Kalentoft, Arne Dahl czy Henning Mankell. Jednak bohaterowie Gerhardsen są nieco inni, mają własny, indywidualny rys.


Carl-Johan Vallgren: Człowiek, który pozostawił po sobie cień (Rafał Chojnacki)
Pierwszym, co rzuca się w oczy podczas lektury, jest nietypowy bohater. Danny Katz to lingwistyczny geniusz, którego brzemieniem jest "ciekawa" przeszłość. Wychowany w domu dziecka i skory do agresji, szybko wplątał się w problemy z narkotykami. (...) Kiedy jednak znika Joel Klingberg, dawny znajomy Danny'ego ze szkoły, potomek jednego z najbogatszych szwedzkich rodów, okazuje się, że codzienne życie genialnego tłumacza nie jest wcale bardziej realistyczne, niż dawne narkotykowe odloty. Niemal wszystkie pewniki okazują się fikcją, a jego ma stać się kozłem ofiarnym, wrobionym w porwanie i morderstwo.


Chris Tvedt: Uzasadniona wątpliwość (Agnieszka Watkowska-Dorsz)
Mikael Brenne jest prawnikiem. Posiada malutką kancelarię i specjalizuje się w wyciąganiu z aresztu płotek świata przestępczego - narkomanów, drobnych złodziei, pijaczków itp. Prawnik oprócz pracy nie ma żadnego życia osobistego. Jego kontakty z kobietami ograniczają się do przypadkowych stosunków. Oprócz kobiet bohater ma także inne "hobby". Alkoholu to on sobie nie żałuje. Kiedy problemy narastają, a kancelaria tonie w długach, do Mikaela zgłasza się dwóch Serbów.Chris Tvedt: Łowca szczurów (Paweł Majowski)
Kto czytał wcześniejsze książki Tvedta, a szczególnie tom drugi: “Na własną rękę” doskonale wie, że Mikael Brenne nie jest takim typowym adwokatem, który pracuje głównie na sali sądowej. Wręcz przeciwnie, pracuje przede wszystkim poza budynkiem wymiaru sprawiedliwości, a to, co go kręci to samo poszukiwanie prawdy. “Łowca szczurów” zapewni mu zagadkę, która znowu powoduje skojarzenie z Jamesem Thompsonem i jego ‘Bielą Helsinek”. Motywem przewodnim bowiem będzie tu szeroko rozumiany nazizm...
Christer Mjåset: Lekarz, który wiedział za dużo (Rafał Chojnacki)
Powieść robi bardzo dobre wrażenie, przede wszystkim dlatego, że nie jest napisana jak typowy kryminał. Można by pomyśleć, że autor chciał po prostu opowiedzieć ciekawą historię i nie przejmował się całym szafarzem, charakterystycznym dla powieści kryminalnej. A przecież mamy tu zbrodnię, a Helmer staje się kimś na kształt detektywa.


Strona 4 z 14 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Patronaty

ARCHIWUM
PATRONATÓW

Copyright © by Rafał Chojnacki 2009-2015

2664268 Unikalnych wizyt
Engine: PHP-Fusion v6.01.6 © 2006
Future Theme Bordeaux by Amilla Dee Webdesign


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie