News ˇ Artykuły ˇ Pisarze ˇ Wywiady ˇ Książki w Polsce ˇ Książki na świecie ˇ Książki o kryminałach ˇ Książki z pogranicza ˇ Audiobooki ˇ Filmy ˇ Recenzje książek ˇ Recenzje filmów ˇ ZapowiedziWtorek, Styczeń 28, 2020
Nawigacja
News
Artykuły
Pisarze
Wywiady
Książki w Polsce
Książki na świecie
Książki o kryminałach
Książki z pogranicza
Audiobooki
Filmy
Recenzje książek
Recenzje filmów
Zapowiedzi
O stronie
Redakcja
Forum
Linki
Kontakt
Szukaj
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 318
Nieaktywowany Użytkownik: 891
Najnowszy Użytkownik: baszczak
Na Forum
Najnowsze Tematy
Ekranizacje skandyna...
Nesser w Polsce
Polskie wydania skan...
Co teraz czytacie?
Najlepszy Skandynaws...
Najciekawsze Tematy
Co teraz czytacie? [345]
Nowości [194]
Henning Mankell [53]
Promocje w sklepa... [51]
Polskie wydania s... [48]
Ostatnie Artykuły
Jenny Rogneby: Leona...
Anna Jansson: Skrzyd...
Mons Kallentoft: Zie...
Frode Granhus: Wir
Karin Fossum: Zabójs...
W Sieci

Partnerzy


Artykuły: Pisarze
Karin Fossum
Karin Fossum urodziła się w Sandefjord w południowo-wschodniej części Norwegii, w 1954 roku. W swojej rodzinnej gminie ukończyła szkołę, później zdecydowała się zostać pielęgniarką. W osiemnastym roku życia trafiła jako pielęgniarka do szpitala psychiatrycznego, gdzie pracowała dwa lata. Jej wrażliwość pozwoliła na przekucie zawodowych doświadczeń w poezje i w 1974 roku wydała debiutancki tomik, zatytułowany "Kanskje i morgen". Otrzymała za niego prestiżową Nagrodę Literacką im. Tarjei Vesaasa. Do dziś uważa to za swój największy sukces.


Kirsten Holst
Kirsten Holst, to osoba, która praktycznie od dziecka miała do czynienia z przestępstwami. Jej ojciec był policjantem. Nic więc dziwnego, że kiedy sięgnęła po pióro, wyszły spod niego powieści kryminalne. Jej kunszt okazał się na tyle dobry, że od 1995 roku była przewodniczącą CWS (Crime Writers of Scandinavia). Stowarzyszenie to przyznaję Nagrodę Szklanego Klucza dla najlepszej skandynawskiej powieści kryminalnej.
Kjell Ola Dahl
Kjell Ola Dahl jest uważany na świecie za jednego z czołowych norweskich twórców powieści kryminalnych. Jego seria z inspektorem Gunnarstrandą i jego asystentem Frølichem, podbija rynki nie tylko w krajach skandynawskich. Prawa do przekładów sprzedano bowiem do kilkunastu krajów, w tym do Polski. Krytycy w krajach europejskich widzą w nim norweskiego Mankella, kontynuatora tradycji duetu Sjöwall & Wahlöö.

Kristina Ohlsson
Kristina Ohlsson to jedna z najbardziej kompetentnych w Szwecji osób, jeśli chodzi o tematykę polityczną. Ukończyła nauki polityczne, jest cywilnym analitykiem do spraw obrony, wcześniej pracowała m.in. w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W Szwedzkim Kolegium ds. Obrony była ekspertem do spraw Bliskiego Wschodu, oraz kontaktów zagranicznych Unii Europejskiej.
Kurt Aust
Kurt Aust, to urodzony w Danii, na stałe mieszkający w Norwegii pisarz kryminałów, który jest reprezentantem niezbyt popularnego w tamtym rejonie kryminału historycznego. Bohaterem większości jego książek są profesor Thomas af Boueberg z Uniwersytetu Kopenhaskiego - pełniący rolę detektywa - oraz jego "doktor Watson", znacznie mniej błyskotliwy Petter Hortten. Akcja tych książek rozgrywa się w osiemnastowiecznej Danii i Norwegii.


Lars Kepler
Kiedy nazwisko Lars Kepler pojawiło się obok tytułu "Hipnotyzer" w zapowiedziach wydawniczych firmy Bonniers, w mediach zawrzało od spekulacji. Rzadko zdarza się bowiem, że prawa do tłumaczeń powieści debiutującego autora sprzedaje się w takiej ilości jeszcze przed wydaniem jego pierwszej książki w rodzimym języku. Podejrzewano zatem, że za tym pseudonimem kryje się któryś ze znanych autorów powieści kryminalnych.Leena Lehtolainen
Fińska pisarka Leena Lehtolainen, to jedna z najbardziej znanych autorek w swoim kraju. Jej popularność przekłada się również na sukces komercyjny. Stworzona przez nią bohaterka, policjantka Maria Kallio została okrzyknięta kobiecą wersją Kurta Wallandera, zaś sama Lehtolainen fińską odpowiedzią na Henninga Mankella.Leif GW Persson
Leif GW Persson ( Leif Gustav Willy Persson) jest jednym z niewielu prawdziwych specjalistów od spraw kryminalnych wśród skandynawskich pisarzy. Zajmuje się naukowo kryminologią, dziennikarstwem społecznym, współpracował z Głównym Urzędem Statystycznym, był również doradcą naukowym i ekspertem w Ministerstwie Spraw Społecznych i doradcą Carla Perssona, szefa szwedzkiej policji (w późniejszych latach również szefa Interpolu).Liza Marklund
Najważniejszą część twórczości Lizy stanowią jednak powieści kryminalne, których bohaterką jest młoda dziennikarka, Annika Bengtzon. Cykl rozpoczęty w 1998 roku powieścią „Zamachowiec” (oryginalny tytuł, to „Sprängaren”, a pierwsze polskie tłumaczenie ukazało się jako „Rewanż”), stał się przełomową serią w kobiecej literaturze kryminalnej. Pierwsze powieści były na tyle dobrze napisane, że mimo iż bohaterka jest kobietą dość mocno przeżywającą wszelkie stany emocjonalne, to serii udało się wyjść poza ramy literatury kobiecej, której zawdzięcza równie wiele, co tradycyjnemu kryminałowi.

Mari Jungstedt
Mari Jungstedt, to kolejna przedstawicielka środowiska dziennikarskiego w panteonie sław szwedzkiej literatury kryminalnej. Mieszka w Nacka, pod Sztokholmem, pracowała wcześniej m.in. dla radia (Sveriges Radio Ekot) i telewizji (współtworzyła "Rapport", szwedzki odpowiednik "Wiadomości"), od 2003 roku pisze powieści kryminalne, których akcję umiejscawia głównie na swojej ukochanej Gotlandii.Matti Rönkä
Matti Rönkä pochodzi z Finlandii i jest dziennikarzem, który od 2002 roku jest znany na świecie jako pisarz. Rönkä urodził się w 1959 roku. Wychowywał się w Karelii, która jest w Finlandii synonimem sielskiej wiejskiej krainy. Karelia leży w pobliżu granicy rosyjskiej, co daje się czasem odczuć w jego twórczości literackiej, ponieważ tematyka przygraniczna raz za razem powraca.
Monica Kristensen
Monica Kristensen (Monica Kristensen Solås) jest specjalistką od lodowców i wszystkiego co z nimi związane. Ma doktorat z glasiologii, obroniony na Uniwersytecie Cambridge, wcześniej skończyła fizykę na Uniwersytecie Tromsø. Przez wiele lat pracowała jako naukowiec na lodowcach archipelagu Svalbard. Dowodziła również wyprawą na biegun południowy, szlakiem Roalda Amundsena. Obecnie mieszka w w miejscowości Våler, w regionie Hedmark, w południowo-wschodniej części Norwegii i pisuje kryminały.


Mons Kallentoft
Mons Kallentoft to jeden z najpopularniejszych szwedzkich twórców literatury kryminalnej. Wielkim szacunkiem czytelników cieszy się jego seria, którą zapoczątkował w 2007 roku powieścią Ofiara w środku zimy. Bohaterką cyklu jest policjantka, Malin Fors.

Pernille Rygg
Pernille A. Rønneberg Rygg znana jest przede wszystkim jako norweska tłumaczka, ma jednak na koncie trzy powieści, z których dwie to kryminały, łączące stary styl hard-boiled spod znaku Raymonda Chandlera, z nowoczesną formą skandynawskiej powieści detektywistycznej. Pernille Rygg urodziła się w 1963 roku w Oslo. Po ukończeniu szkoły średniej pracowała jako dekorator, współpracując m.in. z filmowcami. Na uniwersytecie w Blindern studiowała historię i etnologię.Ramona Fransson
Szwedzka autorka powieści kryminalnych i właścicielka wydawnictwa Anomar, urodzona 23 marca 1953 roku w Borås, jako Ramona Danlén. Jej rodzice przyjechali do Szwecji z Niemieckiej Republiki Demokratycznej i z Polski. Po ukończeniu szkoły średniej Ramona imała się różnych prac, tłumaczyła listy dialogowe filmów, pracowała w restauracji a nawet w kiosku. Zawsze jednak marzyła jej się kariera pisarska.

Strona 2 z 3 < 1 2 3 >
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Patronaty

ARCHIWUM
PATRONATÓW

Copyright © by Rafał Chojnacki 2009-2015

2673483 Unikalnych wizyt
Engine: PHP-Fusion v6.01.6 © 2006
Future Theme Bordeaux by Amilla Dee Webdesign


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie