News ˇ Artykuły ˇ Pisarze ˇ Wywiady ˇ Książki w Polsce ˇ Książki na świecie ˇ Książki o kryminałach ˇ Książki z pogranicza ˇ Audiobooki ˇ Filmy ˇ Recenzje książek ˇ Recenzje filmów ˇ ZapowiedziPiątek, Wrzesień 20, 2019
Nawigacja
News
Artykuły
Pisarze
Wywiady
Książki w Polsce
Książki na świecie
Książki o kryminałach
Książki z pogranicza
Audiobooki
Filmy
Recenzje książek
Recenzje filmów
Zapowiedzi
O stronie
Redakcja
Forum
Linki
Kontakt
Szukaj
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 318
Nieaktywowany Użytkownik: 891
Najnowszy Użytkownik: baszczak
Na Forum
Najnowsze Tematy
Ekranizacje skandyna...
Nesser w Polsce
Polskie wydania skan...
Co teraz czytacie?
Najlepszy Skandynaws...
Najciekawsze Tematy
Co teraz czytacie? [345]
Nowości [194]
Henning Mankell [53]
Promocje w sklepa... [51]
Polskie wydania s... [48]
Ostatnie Artykuły
Jenny Rogneby: Leona...
Anna Jansson: Skrzyd...
Mons Kallentoft: Zie...
Frode Granhus: Wir
Karin Fossum: Zabójs...
W Sieci

Partnerzy

Zobacz Temat
Deckare.pl Skandynawskie kryminały | ZBRODNIA Z PÓŁNOCY | Książki
Strona 6 z 18 << < 3 4 5 6 7 8 9 > >>
Autor RE: Co teraz czytacie?
Eltoro45
Użytkownik

Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 15.06.10
Dodane dnia 31-03-2011 22:43
Moim celem była polemika,wyrażanie wątpliwości oraz przedstawienie własnego punktu widzenia i spostrzeżeń. Może też dowiedzenie się czegoś nowego.Jeśli wiele źródeł i to nie byle jakich podaje,że PiM byli małżeństwem, to skoro piszesz inaczej, chciałem sprawę podrążyć. Po Twoich wyjaśnieniach nawet Ci uwierzyłem,nie przewidziałem tylko,że Twoja duma zostanie urażona,bo najwyraźniej źle znosisz polemikę i podważanie Twoich jedynie słusznych poglądów i szerokiej wiedzy na temat Szwecji. Ci co się z nimi nie zgadzają i nie widzą krytyki społecznej tam gdzie Ty widzisz to są trolle. Autorzy Britanniki to lamerzy i pewnie też czytają bez zrozumienia. Smutne to. Uciekanie się do cenzury też jest przykre, ale przewidziałem to. Zachowujesz się dość typowo. Póki co straciłem ochotę na dyskusję na tym forum. Dyskutuj sobie z tymi,którzy się zgadzają i potakują,bo chyba taką formę wymiany zdań preferujesz.
Jeśli ten wpis też uraził Twą dumę to też go możesz skasować. Twój portal i Twoje prawo. Tylko niesmak pozostaje.
Aha. Pozdrawiam;-)
Wyślij Prywatną Wiadomość
taclem
Super Administrator

Data rejestracji: 25.05.09
Dodane dnia 31-03-2011 22:57
O jaką cenzurę Ci chodzi? Przeczytaj wiadomość na PW, zrozumiesz o co mi chodzi. Najprawdopodobniej ktoś dodał coś z Twojego konta, albo wkleiłeś coś przez przypadek.
Co do jedynie słusznych poglądów, to tak się składa, że nie dyskutowaliśmy o poglądach, a o faktach. Fakty są takie jakie są, a nie jakie komuś się wydaje, że są. Jeśli ktoś uważa, że jest inaczej, to jego problem, nie mój. Ale jeżeli widzę że ktoś się mija z prawdą, to o tym piszę. Tyle w tej kwestii.
A trolling dotyczył formy, nie treści, co wyraźnie napisałem. Znowu kłania się czytanie ze zrozumieniem.
Datunda
Użytkownik

Miejscowość: Sopot
Data rejestracji: 26.12.10
Dodane dnia 31-03-2011 23:09
Ja się zastanawiam czy dla kogoś, może poza samą Maj, ma znaczenie? ;-)
Bardziej mnie zaskoczył wątek dotyczący tego, że Maj Sjowall miałaby mieć mały wpływ na serię. Ta teza ma jakieś źródło? Przyznam, że pierwsze słyszę.

A żeby było na temat: u mnie na tapecie nowy Edwardson. Na razie super!
Autor RE: @ Eltoro
regndronning
Użytkownik

Miejscowość: SOPOT
Data rejestracji: 15.07.09
Dodane dnia 31-03-2011 23:12
Do poczytania o konkubinacie wg prawa szwedzkiego, może zauważysz główną różnice między nim a małżeństwem dotyczącą prawa spadkowego (na cyzm przejechała się niejaka Gabrielsson)

[ a strzelanie fochów w obliczu przytłaczających faktów jest bardzo zabawne. Co do Britanniki to własnie do nich napisałam, żeby łaskawie zrewidowali hasło - jak zrewidują to łaskawie przeprosisz??]
Om du är sambo och din sambo dör ärver i första hand sambons barn (inom eller utom samboförhållandet). I andra hand ärver sambons föräldrar eller syskon etc. Det enda du kan ha rätt till som efterlevande sambo är att genom bodelning få hälften av den bostad och det bohag som förvärvats för gemensam användning.

Vill ni skydda varandra vid ett dödsfall måste ni därför skriva ett testamente. Barn till den avlidne har dock alltid rätt att få ut sin laglott, se under Testamente. Se upp så att du inte står på bar backe om din älskade går bort. Som sambor kan ni, förutom att upprätta ett testamente, även behöva teckna livförsäkringar om ni behöver lösa ut barnen eller andra arvingar.

Basbeloppsregeln kan träda in om värdet på det som ska bodelas är litet. Den innebär att efterlevande sambo alltid har rätt att få ut minst två prisbasbelopp ur den gemensamma egendomen. Denna regel kan inskränka barns arv.

Beskattningen av arv till efterlevande sambo har slopats i de fall dödsfallet inträffat efter den 31 december 2003.

http://www.dinjurist.se/samboinfoPW.pdf
taclem
Super Administrator

Dodane dnia 31-03-2011 23:19
Chciałem polecić Google Translate, ale jak zobaczyłem co robi z tym tekstem, to nie polecam...
Autor RE: @ Datunda
regndronning
Użytkownik

Miejscowość: SOPOT
Data rejestracji: 15.07.09
Dodane dnia 31-03-2011 23:23
Ja też myślę, że Maj w większości przypadków ma to w nosie, czy miała zarejestrowany konkubinat, obrączkę na palcu, czy dwie obrączki na palcu (jak nosza męzatki w Szwecji) czy żyła na kocia lape.... chyba, że wynikają póxniej z tego kwestie prawne jak np dziedziczenie, bycie spadkobierca czesci spóścizny męza etc... to wtedy się robi kłopotliwe. Małżenstwo może być burżuazyjnym przezytkiem, ale nadal dość funkcjonalnym smiley
Maj i Per mają równy wkład w powieści smiley Dlatego też Maj nie kontynuuje cyklu, uważa go za całkowicie zamknięty - dlatego, że założyli sobie 10 tomow i dlatego, że Per nie żyje.
taclem
Super Administrator

Dodane dnia 31-03-2011 23:31
Z drugiej strony jest jeszcze tomik "Sista resan och andra berättelser" wydany w 2007 roku. Może warto, żeby Maj jeszcze poszukała gdzieś po szufladach ;-)
Swoją drogą ciekaw jestem czy ktoś czytał "Kvinnan som liknade Greta Garbo" Maj, napisaną z Tomasem Rossem?
Gretchen
Użytkownik

Miejscowość: Pobiedziska
Data rejestracji: 17.02.11
Dodane dnia 01-04-2011 09:48
Wracając do meritum tego wątku - skończyłam "Mały, złoty pierścionek" i "To, co się nigdy nie zdarza". Jeśli chodzi o tę pierwszą to nie mam zastrzeżeń, dobry norweski kryminał, ciekawa fabuła. Natomiast co do tej drugiej pozycji to mam mieszane uczucia, niby wszystko ok ale trochę przegadana i naciągana. Czy w kolejnych częściach o Vik i Stubo wyjaśni się kwestia morderczej pisarki?
Teraz czekam na przesyłkę z Edwardsonem i nowym Arne Dahlem ale Merlin coś sobie w kulki leci...
Datunda
Użytkownik

Miejscowość: Sopot
Data rejestracji: 26.12.10
Dodane dnia 01-04-2011 11:35
Merlin ma teraz tyle promocji, że się nie dziwię, że nie dają rady... No ale jakoś te książki starovatowe trzeba upłynnić.
jaropen
Użytkownik

Miejscowość: KATOWICE
Data rejestracji: 12.01.11
Dodane dnia 01-04-2011 18:11
Nagrodzony "Mały, złoty pierścionek,"również jak pisałem, wywołał u mnie pozytywne odczucia. Gdy przeczytacie "Wołanie z oddali" to proszę o uwagi czy warto czytać smiley
Brauniarz
Użytkownik

Data rejestracji: 11.11.10
Dodane dnia 02-04-2011 08:28
Dzisiaj z rana zrobiłem niezłe zakupy w empik.com i muszę się z Wami nimi podzielić smiley

Człowiek Bez Psa, Nesser Hakan, 31,49 zł
Upadły Anioł, Jungstedt Mari, 28,99 zł
Wołanie z Oddali, Edwardson Ake, 35,99 zł
Zła Krew, Dahl Arne, 30,99 zł
Kołysanka dla Mordercy, Czubaj Mariusz, 33,49 zł
Wallander Sezon 1, Martin Phillip, 69,99 zł
Burza z Krańców Ziemi, Lindblom Leif, 35,99 zł

Kupiłem sobie 2 filmy i 4 książki na Kwiecień. smiley

Tak w ogóle to chciałbym w imieniu Nas wszystkich podziękować Rafałowi za konkurs i ciekawe nagrody. Od razu liczba wyświetleń tego postu poszła w górę. smiley
Brauniarz
Użytkownik

Data rejestracji: 11.11.10
Dodane dnia 02-04-2011 08:29
PS. Ciemnie sekrety już 18 Maja: http://www.empik.com/ciemne-sekrety-rosenfeldt-hans-hjorth-michael,prod61020765,ksiazka-p
Gretchen
Użytkownik

Miejscowość: Pobiedziska
Data rejestracji: 17.02.11
Dodane dnia 05-04-2011 13:02
Czekając na paczkę z Merlina kupiłam sobie "Ślepą boginię" Holt, teraz czytam pomału bo mój świeżo powity potomek wymaga trochę uwagi smiley
ida
Użytkownik

Miejscowość: Warszawa
Data rejestracji: 31.08.10
Dodane dnia 05-04-2011 21:23
Gretchen: Gratulacje! Ja też czytam tak, jak pozwala mi na to mój prawie 2,5 - letni syn (tzn. kiedy śpi smiley ).
Poza tym, ostatnio przeczytałam "Krew, którą nasiąkła" Asy Larsson (może być, ale na kolana mnie nie powaliła - oceniam na 4). Teraz zaczęłam "Niemieckiego bękarta" Lackberg.
marctwain
Użytkownik

Miejscowość: w-wa
Data rejestracji: 17.10.09
Dodane dnia 05-04-2011 22:53
Brauniarz napisał/a:
Dzisiaj z rana zrobiłem niezłe zakupy w empik.com i muszę się z Wami nimi podzielić smiley

Wallander Sezon 1, Martin Phillip, 69,99 zł

Ten Wallander... to stare? Co to za nazwisko? Reżyser?smiley
Czytam Arne Dahla nowego. Bardzo lubięsmiley
Asa Larsson - przyznam bez bicia - zmęczyłem. Końcówka już dała się czytać. Jak spirala. Im bliżej końca tym ciekawiej i szybciej.
Prime Time -Lizy M, też zmęczyłem. Tak to określam, bo tak było.
A kupiłem wszystkie nowe jakie wyszły.smiley

Kryminał-póki co tylko czytam....smiley Mariusz jestemsmiley
Edytowane przez marctwain dnia 05-04-2011 22:57
taclem
Super Administrator

Dodane dnia 06-04-2011 11:26
Z Lizą naprawdę tak kiepsko szło?
neuro
Użytkownik

Miejscowość: Konin
Data rejestracji: 27.03.11
Dodane dnia 06-04-2011 12:03
Alex Kava - Kolekcjoner + Ake Edwardson - Wolanie z oddali.

Panowie jak nowym Arne Dhal?smiley
marctwain
Użytkownik

Miejscowość: w-wa
Data rejestracji: 17.10.09
Dodane dnia 06-04-2011 13:28
@taclem - Liza w pierwszej połowie nudziła. Mnie. Potem już było lepiej.
Asa - sam nie wiem, i przynudzi, i zaraz wrzuci smaczek. Opisuje ciekawie przyrodę.
@neuro - Arne Dahl daje radę. Serio.

Kryminał-póki co tylko czytam....smiley Mariusz jestemsmiley
Selene
Użytkownik

Miejscowość: Warszawa
Data rejestracji: 08.06.09
Dodane dnia 06-04-2011 18:27
A ja za chwilę będę czytać Mały złoty pierścionek albo Dziewczynę, która chciała się zemścić. Albo Cichą wiarę w anioły, choć to mało skandynawskie ;)
Gustavo
Użytkownik

Miejscowość: Andrespol
Data rejestracji: 02.08.10
Dodane dnia 06-04-2011 20:03
Za mną "Upadły anioł", następnie przerwa od skandynawów - Marcin Wroński, a następnie nowy Dahl.
Strona 6 z 18 << < 3 4 5 6 7 8 9 > >>
Skocz do Forum:
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Patronaty

ARCHIWUM
PATRONATÓW

Copyright © by Rafał Chojnacki 2009-2015

2456494 Unikalnych wizyt
Engine: PHP-Fusion v6.01.6 © 2006
Future Theme Bordeaux by Amilla Dee Webdesign

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie