News ˇ Artykuły ˇ Pisarze ˇ Wywiady ˇ Książki w Polsce ˇ Książki na świecie ˇ Książki o kryminałach ˇ Książki z pogranicza ˇ Audiobooki ˇ Filmy ˇ Recenzje książek ˇ Recenzje filmów ˇ Zapowiedziśroda, Czerwiec 19, 2019
Nawigacja
News
Artykuły
Pisarze
Wywiady
Książki w Polsce
Książki na świecie
Książki o kryminałach
Książki z pogranicza
Audiobooki
Filmy
Recenzje książek
Recenzje filmów
Zapowiedzi
O stronie
Redakcja
Forum
Linki
Kontakt
Szukaj
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 318
Nieaktywowany Użytkownik: 891
Najnowszy Użytkownik: baszczak
Na Forum
Najnowsze Tematy
Ekranizacje skandyna...
Nesser w Polsce
Polskie wydania skan...
Co teraz czytacie?
Najlepszy Skandynaws...
Najciekawsze Tematy
Co teraz czytacie? [345]
Nowości [194]
Henning Mankell [53]
Promocje w sklepa... [51]
Polskie wydania s... [48]
Ostatnie Artykuły
Jenny Rogneby: Leona...
Anna Jansson: Skrzyd...
Mons Kallentoft: Zie...
Frode Granhus: Wir
Karin Fossum: Zabójs...
W Sieci

Partnerzy

Zobacz Temat
Deckare.pl Skandynawskie kryminały | ZBRODNIA Z PÓŁNOCY | Książki
Strona 5 z 18 << < 2 3 4 5 6 7 8 > >>
Autor RE: Co teraz czytacie?
jaropen
Użytkownik

Miejscowość: KATOWICE
Data rejestracji: 12.01.11
Dodane dnia 26-03-2011 20:29
po pozytywnych odczuciach związanych z "Małym złotym pierścionkiem", a także pierwszcej cz. Perssona i ostatniej Lackberg ciekawy jestem czy psuć sobie dobre odczucia lekturą "Wołanie z oddali" ? Jak "Człowiek bez psa" ma się także do osławionego i nagrodzonego "Karambolu" ?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Brauniarz
Użytkownik

Data rejestracji: 11.11.10
Dodane dnia 27-03-2011 00:11
Ja czytam obecnie Gentlemani - Ostergrena. Po kilku pierwszych stronach jest bardzo pozytywnie zaskoczony nie tylko książką i nietypowego jej zszycia, ale także treści. Polecam !!!
Eltoro45
Użytkownik

Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 15.06.10
Dodane dnia 27-03-2011 00:19
Nie mówiłem,że nie wie,tylko,że też może kłamać...;-)
Zadziwiająco wiele źródeł,w tym min Encyklopedia Britannica, podaje,że się pobrali w 1962 r.,ale niech tam,jeśli słyszałeś z ust samej Maj,jak rozumiem to wypada wierzyć.Tylko czemu zamiast powiedzieć wprost,nazywasz ją tajemniczo "źródłem"?
Dla mnie Twoje stwierdzenie jest też po prostu źródłem.Jednym z tych,które twierdzą,że małżeństwem nie byli. Zweryfikować tego nie mogę. Tak prawdę mówiąc to jest mi to najzupełniej obojętne,ale lubię się czasem zastanowić co sprawia,że w jedne rzeczy wierzymy, a w inne nie. No,ale to chyba nie jest kącik filozoficzny ;-)
Brauniarz
Użytkownik

Dodane dnia 27-03-2011 10:37
Tak przy okazji, ktoś wie coś o kolejnej części tej pary wydawanej przez Amber? smiley
taclem
Super Administrator

Data rejestracji: 25.05.09
Dodane dnia 27-03-2011 17:03
Brauniarz: wiem tylko że kupili prawa do całości, więc całość wydadzą.

Eltoro45: Maj ma z Perem dzieci, ale nigdy nie mieli ślubu. Wynika z tego pewien problem prawny, którym zajmuje się obecnie moja żona. Jak wszystko się rozwiąże, będzie można o tym napisać nawet dość ciekawy artykuł, póki co jednak jestem zobowiązany zachować szczegóły dla siebie.
Pracujemy również nad przyjazdem Maj do Polski, fajnie by było gdyby udało się to zrobić podczas wrocławskiego Festiwalu.
neuro
Użytkownik

Miejscowość: Konin
Data rejestracji: 27.03.11
Dodane dnia 27-03-2011 17:26
Jo Nesbo - Człowiek Nietoperzsmiley
Eltoro45
Użytkownik

Dodane dnia 27-03-2011 19:50
taclem napisał/a:

Eltoro45: Maj ma z Perem dzieci, ale nigdy nie mieli ślubu...

Z chęcią bym taki artykuł przeczytał. Ciekawy jestem co Maj mówi o swoim wkładzie w powstanie tej serii o komisarzu Becku. Niektóre źródła wspominają,że był raczej symboliczny. Nie bardzo też rozumiem powtarzającego się niemal w każdej notatce o tej parze autorów stwierdzenia,że mieli bardzo lewicowe przekonania,dlatego w swych książkach krytykowali socjaldemokratyczny model szwedzkiego państwa i społeczeństwa.
To jaki model by chcieli? Zresztą, ja przeczytałem wszystkie,które w Polsce wyszły i specjalnej krytyki tam nie dostrzegam. Ot po prostu ukazanie,że policjanci to nie herosi,mają swoje wady i słabości,jak każdy człowiek. Przy takim Larssonie czy Perssonie to jak głaskanie po głowie...
taclem
Super Administrator

Dodane dnia 27-03-2011 23:56
Eltoro45: chyba za płytko czytasz ;-) Oboje byli (Maj jest nadal) komunistami, więc to, co oferowała socjaldemokracja to o wiele za mało :-) A co do krytyki, to zastanów się (powiedzmy tak od połowy cyklu) DLACZEGO popełniana jest zbrodnia. Nietrudno dojść do wniosku, że to nie przestępcy są źli, a system, który zmusza normalnych ludzi o popełnienia zbrodni.
Eltoro45
Użytkownik

Dodane dnia 28-03-2011 23:40
taclem napisał/a:
zastanów się (powiedzmy tak od połowy cyklu) DLACZEGO popełniana jest zbrodnia. Nietrudno dojść do wniosku, że to nie przestępcy są źli, a system, który zmusza normalnych ludzi o popełnienia zbrodni.

No cóż, To samo można powiedzieć o każdym systemie, zwłaszcza o amerykańskim. I o tym też było wiele książek i filmów. Pamiętam choćby taki stary dobry film z Hoffmanem"Zwolnienie warunkowe".
Skoro mówisz,ze "od połowy" cyklu to muszę to jeszcze raz przeczytać i przemyśleć.Zwłaszcza,że to samo piszą w wikipedii. Tylko teraz muszę czytać trochę głębiej...;-)
Brauniarz
Użytkownik

Dodane dnia 29-03-2011 13:47
Jeżeli chodzi o wikipedię to nie radzę się na niej wzorować.
taclem
Super Administrator

Dodane dnia 29-03-2011 16:09
Weź choćby "Morderstwo w Savoyu". Tam jest czarno na białym pisane, że przestępcami stają się dobrzy ludzie, których zły system (socjaldemokratyczny) zmusza do popełnienia zbrodni.
Eltoro45
Użytkownik

Dodane dnia 29-03-2011 19:42
Okej,ja rozumiem ten punkt widzenia, bo nieraz się zdarza,że tak właśnie jest. Żeby dać przykład-kilka lat temu zdesperowany emeryt,którego biuro maklerskie oszukało na grubą kasę podmieniając akcje,nie mogąc dojść sprawiedliwości legalną drogą, wszedł do banku z materiałami wybuchowymi i groził wysadzeniem całego budynku w centrum W-wy. Z tego człowieka właśnie system zrobił przestępcę.(http://uwaga.tvn.pl/7631,news,,wyznania_desperata,reportaz.html).
To,że Maj i Per umieszczali podobne przypadki w swoich powieściach nie jest dla mnie wystarczającym powodem do stwierdzeń,że gloryfikowali przestępców.
Głównie chodzi mi o nieszczęsne sformułowanie,że krytykowali system socjaldemokratyczny ponieważ byli lewicowcami. Krytykę socjalu zwykle uprawia prawica,a oni jeśli już cokolwiek krytykowali to burżuazyjność stosunków społeczeństwa uchodzącego za socjaldemokratyczne.Mnie najbardziej odpowiada recenzja ich twórczości zawarta w zdaniu:"Powieści Sjöwall i Wahlöö - z barwnymi bohaterami i wyrafinowaną intrygą demaskującą ciemne strony na pozór spokojnego i praworządnego społeczeństwa." Bez wdawania się w rozważania czy krytykują z prawej czy lewej strony, bo ich książki nie zawierają żadnych komentarzy. Opisują tylko zdarzenia. Zwłaszcza żałosne są rozważania i recenzje tych co to wszędzie tropią i widzą "lewactwo".
taclem
Super Administrator

Dodane dnia 30-03-2011 10:13
Zaczynam mieć wątpliwości czy znasz te książki :-) To nie są jakieś zawoalowane aluzje. Oni piszą wprost :-)
Nie wspominając już o artykułach Wahloo, który jednoznacznie nazywał swoją prozę narzędziem walki klasowej.
Eltoro45
Użytkownik

Dodane dnia 30-03-2011 16:18

Szczerze mówiąc to większość z tych książek czytałem dawno temu i nie zwróciłem uwagi na "walkę klasową". To były po prostu dobre kryminały.
Obiecuję sobie,że w wolnej chwili przeczytam jeszcze raz całą serię.
Artykułów Wahloo niestety nie czytałem. Są gdzieś dostępne?
taclem
Super Administrator

Dodane dnia 30-03-2011 22:11
Moja żona pracuje teraz nad przekładem najbardziej programowego tekstu Wahloo. Publikacja jest ugadywana, ale to jeszcze trochę czasu.
Przy okazji polecam bardzo dobry tekst: http://www.guardian.co.uk/books/2009/nov/22/crime-thriller-maj-sjowall-sweden
Autor RE: @ ELTORO 45
regndronning
Użytkownik

Miejscowość: SOPOT
Data rejestracji: 15.07.09
Dodane dnia 31-03-2011 11:48
Hej
1. co do konkubinatów- poczytaj sobie proszę prawo szwedzkie i porównaj np prawo spadkowe dla par małżeńskich i konkubinatów i wtedy dopiero wyciągaj wnioski czy różnią się czy nie różnią. Gdyby się nie różniły to prawo nie dublowałoby zjawiska, czyż nie?
2. Konkubinat Maj i Pera... tak się składa, że mam wypis z akt parafialnych bo do 1990 roku to kosioły prowadziły taką ewidencję, i owszem Per miał dwie zony, ale żadną z nich nie była Maj. Nie mieli także zarejestrowanej kohabitacji. Ale jak widzisz nawet w Brytannice pracują lammerzy
3. krytyka społeczna - to poczytaj sobie jeszcze raz ze zrozumieniem np Morderstwo w Savoyu, albo Śmiejacego się policjanta. Ale całości a nie tylko dialogi. Bo większość w narracji to krytyka społeczna...
Przy okazji odsyłam do całej krytyki literackiej... Bo oni widzą już krytykę nawet w Człowieku na balkonie, gdzie Sztokholm już w latach 60 jawi się jako dżungla (nie mówiąc o nastolatkach sprzedajaących swoje nagie zdjęcia zrobione w automacie, biedny Beck napatacza się na taką siksę)...
z podrowieniami
Żona Taclema

Eltoro45 napisał/a:

Szczerze mówiąc to większość z tych książek czytałem dawno temu i nie zwróciłem uwagi na "walkę klasową". To były po prostu dobre kryminały.
Obiecuję sobie,że w wolnej chwili przeczytam jeszcze raz całą serię.
Artykułów Wahloo niestety nie czytałem. Są gdzieś dostępne?
Eltoro45
Użytkownik

Dodane dnia 31-03-2011 21:38
Ojojoj,taclem wezwał posiłki...;-)
Po takim dictum pozostaje mi już tylko lecieć i studiować szwedzkie prawo i wyciągi parafialne...I to najlepiej ze zrozumieniem,bo z tym u mnie krucho jest. Zwykle czytam całkiem bez zrozumienia, a w książkach to tylko dialogi bo łatwiej wchodzi. Wzięło mi i umkło,że większość narracji to krytyka społeczna, no i wziełem i wyszłem na lamera jak Ci głupcy od Britanniki. O pardon,na lammera ;-))
Eltoro45
Użytkownik

Dodane dnia 31-03-2011 21:40
/tu był jakiś dziwny wpis, który usunąłem i przekazała autorowi do wyjaśnienia/ - Taclem
Edytowane przez taclem dnia 31-03-2011 22:00
taclem
Super Administrator

Dodane dnia 31-03-2011 22:11
Eltoro45: Nie uważasz, że to nieco niemądra taktyka? Najpierw wypowiadasz się o sprawach, co do których nie masz zbyt wielkiej wiedzy (kwestia małżeństwa i konkubinatu). Piszesz że czytałeś książki, w których jak wół stoi to, o czym wspomniałem, a kiedy wreszcie ktoś wprost pisze Ci o tym, że warto byłoby coś poczytać, upewnić się ZANIM się coś napisze, próbujesz nadrobić kiepskim żartem. Dostałeś czytelną listę w punktach. Do niej się nie odniesiesz, bo nie masz szans w dyskusji, więc lepiej udawać błazna...
W tym kontekście wychodzisz nie na lamera, a na internetowego trolla. Choć to forum jest związane ze Skandynawią, to trollingu tolerować nie będę.
taclem
Super Administrator

Dodane dnia 31-03-2011 22:17
Proponuję też, aby w tym temacie wrócić do meritum, czyli tego CO CZYTAMY. Jeżeli temat dyskusyjny o S&W jest potrzebny, możemy założyć nowy.
Strona 5 z 18 << < 2 3 4 5 6 7 8 > >>
Skocz do Forum:
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Patronaty

ARCHIWUM
PATRONATÓW

Copyright © by Rafał Chojnacki 2009-2015

2326692 Unikalnych wizyt
Engine: PHP-Fusion v6.01.6 © 2006
Future Theme Bordeaux by Amilla Dee Webdesign

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie