News ˇ Artykuły ˇ Pisarze ˇ Wywiady ˇ Książki w Polsce ˇ Książki na świecie ˇ Książki o kryminałach ˇ Książki z pogranicza ˇ Audiobooki ˇ Filmy ˇ Recenzje książek ˇ Recenzje filmów ˇ ZapowiedziSobota, Grudzień 14, 2019
Nawigacja
News
Artykuły
Pisarze
Wywiady
Książki w Polsce
Książki na świecie
Książki o kryminałach
Książki z pogranicza
Audiobooki
Filmy
Recenzje książek
Recenzje filmów
Zapowiedzi
O stronie
Redakcja
Forum
Linki
Kontakt
Szukaj
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 318
Nieaktywowany Użytkownik: 891
Najnowszy Użytkownik: baszczak
Na Forum
Najnowsze Tematy
Ekranizacje skandyna...
Nesser w Polsce
Polskie wydania skan...
Co teraz czytacie?
Najlepszy Skandynaws...
Najciekawsze Tematy
Co teraz czytacie? [345]
Nowości [194]
Henning Mankell [53]
Promocje w sklepa... [51]
Polskie wydania s... [48]
Ostatnie Artykuły
Jenny Rogneby: Leona...
Anna Jansson: Skrzyd...
Mons Kallentoft: Zie...
Frode Granhus: Wir
Karin Fossum: Zabójs...
W Sieci

Partnerzy

Zobacz Temat
Deckare.pl Skandynawskie kryminały | ZBRODNIA Z PÓŁNOCY | Filmy
Autor Refleksje po premierze Millenium 1
taclem
Super Administrator

Data rejestracji: 25.05.09
Dodane dnia 07-11-2009 08:21
Moim zdaniem mimo oczywistych skrótów poradzili sobie z realizacją filmu całkiem zgrabnie. Zabrakło jednak ważnej rzeczy - wędki, którą Henrik Vanger zarzucił na Blomkvista. Nie obiecał mu materiałów na Wennerströma i nie oszukał.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Refleksje po premierze Millenium 1
marctwain
Użytkownik

Miejscowość: w-wa
Data rejestracji: 17.10.09
Dodane dnia 07-11-2009 21:43
Moje wrażenie jest takie: dobrze zrobiony film dla wszystkich, czyli takich co nie czytali książki też. Nie da się wcisnąć w dwugodzinne ramy wszystkiego co pogłębia obraz psychologiczny bohaterów. W książce Larsson, według mnie świetnie buduje ten obraz krótkim wypowiedziami, opisami zachowań czy myśli, na co w filmie nie ma miejsca i czasu. Ale i tak uważam, że wyszła im całkiem niezła synteza. Myślę, że z każdego tomu można nakręcić kilka odcinków serialu. Mimo, iż akcja nie rozciąga się jakoś w czasie. Tyle, że pewnie nie miałoby to takiego wzięcia, bo "letkie" w sumie nie jest.
Ja jestem zadowolony. Blomkvist taki trochę "pokancerowany" ale ok. Liesbeth zagrana rewelacyjnie. Ta Erika trochę .... nie tak ją sobie wyobrażałem. smiley Ładna młoda Heniasmiley

Kryminał-póki co tylko czytam....smiley Mariusz jestemsmiley
taclem
Super Administrator

Dodane dnia 09-11-2009 11:57
Trzeba wziąc pod uwagę KIM jest Lena Endre dla Szwedów ;-)
es_zet_pe
Użytkownik

Miejscowość: Poznań
Data rejestracji: 02.06.09
Dodane dnia 09-11-2009 20:14
Film obejrzałem 8 XI. Bardzo mi się podobał - zgadzam się z opinią Marctwaina. Dobry film dla wszystkich, jednocześnie nie tracący klimatu i przesłania książki. Uczta dla oka i dla ducha - duże wrażenie robiły zimowe krajobrazy i umieszczone w nich sceny drogi (pociągiem, samochodem), ponury Sztokholm, wnętrze mieszkania Bjurmana - jak napisał recenzent "Wyborczej" aż widzi się tam złe emocje. Obsada aktorska znakomita. Zwłaszcza Noomi Rapace jako Salander - raz wycofana, raz agresywna, raz robi wrażenie narażonej na skrzywdzenie, raz jest maszyną zemsty. Nyqvist/Blomkvist też OK. Zupełnie inaczej wyobrażałem sobie Erikę - powinna być młodsza i mieć nowocześniejszą fryzurę. Armanski mignał tylko przez chwilę - szkoda bo to ważna postać. Bardzo dobre aktorstwo drugoplanowe (rodzina Vangerów).

Brak motywu że Vanger obiecuje haka na Wennestroma - mi to nie przeszkadzało. Mikael i tak jest wiarygodny, i nie wychodzi na całkowitego idealistę. Może pracuje dla Vangera dla pieniędzy, może jest zmęczony pracą w Millennium,? Zresztą w filmie tak to jest, że motywacja postaci nie musi być do końca wyjaśniona. W klasycznych najlepszych thriilerach czy kryminałach tak przecież jest.

Jedyne czego mi brakowało, to: 1) za krótki epizod australijski (bardzo go lubię w książce), 2) scena jak Lisbeth wchodzi do piwnicy z kijem golfowym - wyobrażałem sobie to jako coś podobnego do sceny z Pulp Fiction gdzie Bruce Willis wchodzi do piwnicy by ratować torturowanego tam Winga Rhamesa... A tu była dość blada i krótka scenka.
marctwain
Użytkownik

Dodane dnia 10-11-2009 22:28
Też podobały mi się krajobrazy, czuć mróz..., ale Blomkvist na termometr musiał popatrzeć.. niedowiarek

taclem
Super Administrator

Dodane dnia 11-11-2009 23:18
A z kolei Szwedzi zachwycają się Skanią Branagha :-)
marctwain
Użytkownik

Dodane dnia 12-11-2009 07:19
Udało mi się zdobyć trzy odcinki z Branaghem. W weekend obejrzę i coś napiszę. Ciekaw jestem jak to się ma do zwykłego, szwedzkiego Wallandera.

Moon
Użytkownik

Miejscowość: Warszawa
Data rejestracji: 09.06.09
Dodane dnia 16-11-2009 00:13
marctwain napisał/a:
Udało mi się zdobyć trzy odcinki z Branaghem. W weekend obejrzę i coś napiszę. Ciekaw jestem jak to się ma do zwykłego, szwedzkiego Wallandera.

widzialem 'falszywy trop' (nastepne zostawiam dopiero, jak przeczytam dwie kolejne ksiazki), i o ile filmowanie, gra Kennetha mi sie podoba, to troche nie podoba mi sie splycanie fabuly, gdybym nie wiedzial, co jest grane w ksiazce, to prawde mowiac chyba bym sie pogubil w pewnym momencie.

Moon
taclem
Super Administrator

Dodane dnia 16-11-2009 11:10
Okej, ja też przepraszam za offtop, ale to temat o Millenium ;-)
taclem
Super Administrator

Dodane dnia 14-12-2009 10:50
Michael Nykvist chyba polubił granie w skandynawskich kryminałach...
Tym razem trafił do obsady ekranizacji mankellowkiej powieści "Kennedys Hirn".
gosiaolga
Użytkownik

Data rejestracji: 02.03.10
Dodane dnia 02-03-2010 09:24
Zgadzam się z marctwainem i es_zet_pe (także w uwagach, co do Eriki smiley) A dwójka? Czemu nic nie ma o Millennium 2? Oglądało się go równie dobrze.
marctwain
Użytkownik

Dodane dnia 02-03-2010 10:08
Całkiem. Za kilka dni obejrzę Zamek z piasku, który runął. czy oni zawsze muszą takie długie tytuły, do końca tłumaczące, wszystko mówiące. ten, który to, który tamtosmileysmiley

taclem
Super Administrator

Dodane dnia 12-03-2010 12:59
Nie zawsze, niekiedy tłumaczy ponosi wyobraźnia, jak w przypadku "Człowieka, który przychodził w niedzielę". ;-)
Mona
Użytkownik

Miejscowość: Opole
Data rejestracji: 11.08.10
Dodane dnia 11-08-2010 09:07
Oglądałam wszystkie części Millenium i jestem pełna uznania dla twórców i aktorów. smiley. A dziś pędzę po książkę o Larssonie, premiera jest 25 sierpnia, ale w księgarniach już jest smiley. Pozdrawiam.
Gustavo
Użytkownik

Miejscowość: Andrespol
Data rejestracji: 02.08.10
Dodane dnia 07-03-2011 22:19
Jeżeli ktoś nie widział, albo chce sobie przypomnieć pierwszą części sagi Millennium, może zobaczyć film w wersji kinowej od 12,03 w kinie ŁDK w Łodzi przy ul.Trauguttasmiley
Gretchen
Użytkownik

Miejscowość: Pobiedziska
Data rejestracji: 17.02.11
Dodane dnia 06-06-2011 20:09
Co sądzicie o obsadzie do amerykańskiej wersji pierwszej części Millenium?
Daniel Craig - Blomkvist
Rooney Mara - Lisbeth
Stellan Skarsgard - Martin Vanger
Robin Wright - Erika
Ja osobiście jestem znów zawiedziona odtwórcą roli Mikaela. Larsson opisał go jako mega przystojniaka a w mojej opinii ani Nyqkvist ani Craig do tego określenia nie pasujesmiley Fajny akcent szwedzki w postaci Stellana Skarsgarda, szkoda, że akurat zagra tego złego. Ciekawa jestem gry Rooney Mary; nie znam za bardzo tej aktorki ale myślę, że trudno jej będzie pobić Noomi Rapace.
Oczywiście coś konkretnego będzie można o nich powiedzieć po obejrzeniu filmu.
Gustavo
Użytkownik

Miejscowość: Andrespol
Data rejestracji: 02.08.10
Dodane dnia 06-06-2011 20:56
David Fincher ma w swoim dorobku naprawdę niezłe filmy. Niestety trzeba poczekać do 13 stycznia. A teraz coś na zachętesmiley : http://www.youtube.com/watch?v=D2Y0ppEEk68
Edytowane przez Gustavo dnia 06-06-2011 21:01
Gosia
Użytkownik

Data rejestracji: 26.06.11
Dodane dnia 03-08-2011 10:06
Tak sobie czytam tutaj opinie o filmowej wersji Millennium. Ja niechcący zakupiła komplet Millennium, ale w wersji telewizyjnej. Czyli o wiele bardziej rozbudowanej (więcej wątków, ale aktorzy i cała reszta ta sama). Na każdą część składają się dwa 1,5 godzinne odcinki. Na prawdę polecam tę wersję. (Mam porównanie, bo widziałam wersję kinową pierwszej części). Tę wersję można rozpoznać również po wyglądzie (jest zupełnie inna od kinowych).
PS
Jestem właśnie po krótkim pobycie w Sztokholmie i małej przechadzce śladami książki/filmu, więc chyba powtórzę sobie seans domowy smiley W zesłym tygondniu był też w Sztokholmie Daniel Craig na dokrętkach (spacer w deszczu w okolicach hotelu Clarion, choć akurat wtedy było bardzo słonecznie ...)
taclem
Super Administrator

Dodane dnia 05-08-2011 21:18
Tez ogladalem wszystkie wersje i zdecydowanie dostepna w Polsce w komplecie wersja telewizyjna jest najlepszym co moze byc
Gretchen
Użytkownik

Miejscowość: Pobiedziska
Data rejestracji: 17.02.11
Dodane dnia 27-01-2012 10:53
Wczoraj byłam w kinie na "Dziewczynie z tatuażem" i generalnie film mi się podobał ale mam zastrzeżenia do aktorki grającej Lisbeth. Tak jak wcześniej przypuszczałam Noomi Rapace jest poza konkurencją, poza tym Rooney Mara mówi z jakimś dziwnym akcentem, coś jakby miała wadę wymowy... Daniel Craig w roli Mikaela mnie nawet przekonał ale moim faworytem jest Stellan Skarsgard smiley Wersja różni się od szwedzkiej ale ogólnie oddała klimat książki i mam nadzieję, że powstaną kolejne bo te dla odmiany aż tak dobrze Szwedom nie wyszły.
Skocz do Forum:
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Patronaty

ARCHIWUM
PATRONATÓW

Copyright © by Rafał Chojnacki 2009-2015

2599055 Unikalnych wizyt
Engine: PHP-Fusion v6.01.6 © 2006
Future Theme Bordeaux by Amilla Dee Webdesign

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie