Arnaldur Indriðason: Bagno (Mýrin)
Dodane przez taclem dnia Czerwiec 18 2009 12:44:41

Reżyseria: Baltasar Kormakur
Scenariusz:
Rok powstania: 2002
W rolach głównych: Ingvar Eggert Sigurdsson, Agusta Eva Erlendsdottir

Komisarz Erlendur (Ingvar Eggert Sigurðsson) to samotnik w średnim wieku, który na obiad jada najczęściej głowę owcy w jednym z lokalnych fast-foodów. Sen z oczu spędza mu los uzależnionej od narkotyków córki (Ágústa Eva Erlendsdóttir). Policjant otrzymuje do rozwiązania sprawę śmierci starszego mężczyzny.

Holberg zginął od ciosu w głowę szklaną popielniczką, a jego ciało znaleziono w należącej do niego obskurnej suterenie. Przeszukujący miejsce zbrodni Erlendur nie natrafia na wiele tropów. Duża ilość materiałów pornograficznych oraz fotografie nagrobka dziecka to jedyne ślady mówiące coś o przeszłości ofiary. Dalsze dociekania zbliżają kwestię morderstwa Holberga do nierozwiązanej sprawy sprzed lat. Aby śledztwo ruszyło na przód, komisarz musi dowiedzieć się, kim była dla zamordowanego zmarła przed ponad trzydziestoma laty dziewczynka. Erlendur zleca ekshumację zwłok. Analiza wykazuje, że dziecko zostało pochowane bez mózgu, który wciąż znajduje się w specjalistycznym laboratorium, gdzie bada się DNA. Policjant dowiaduje się, że dziewczynka cierpiała na niezwykle rzadką chorobę genetyczną. Sprawa, która z początku zdawała się rutynową, prowadzi Erlendura do niewyjaśnionych od dziesięcioleci zbrodni.

"Bagno" to mroczny i wielopłaszczyznowy thriller zrealizowany na podstawie najlepszego skandynawskiego kryminału 2002 roku - powieści islandzkiego pisarza Arnaldura Indridasona. Obraz, a wcześniej książka, powstały w reakcji na kontrowersyjny projekt wprowadzony w Islandii w drugiej połowie lat 90., dotyczący gromadzenia w centralnym banku danych w Rejkiawiku informacji o DNA wszystkich mieszkańców kraju. Program został zatwierdzony pod naporem argumentów, wskazujących na niebezpieczeństwo komplikacji genetycznych grożących ludności Islandii. Na odizolowanej od reszty Europy wyspie żyje niecałe 307 tysięcy osób i nie ma stałego napływu ludności z zewnątrz. Angielski tytuł "Jar City", czyli "Miasto słoi" dosłownie wskazuje na temat filmu, czyli wspominane laboratorium, w którym przechowuje się tkanki i narządy osób z genetycznymi powikłaniami.

Przeniesienia powieści Indridasona na ekran podjął się czołowy islandzki reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, aktor i producent BALTASAR KORMÁKUR, który najpierw napisał scenariusz, a następnie stanął za kamerą. Jako filmowiec zadebiutował w 2000 roku głośnym "101 Reykjavík", zagmatwanej, zakrapianej czarnym humorem historii 30-letniego Hlynura. W Stanach Zjednoczonych Kormákur kojarzony jest głównie z "Małą podróżą do nieba" z 2005 roku, w której wystąpiły hollywoodzkie sławy, takie jak Julia Stiles, Peter Coyote i Forest Whitaker. Sam twórca tak wspomina początki adaptacji prozy Indridasona: "Kiedy kupiłem książkę, nie była ona jeszcze bestsellerem, choć od razu pomyślałem, że porusza niezwykle ciekawe i ważne kwestie. Jej akcja dzieje się na Islandii, mówi o ludzkich charakterach, a także o dawnych czasach w bardzo specyficzny sposób, nie cofając się zupełnie, a jedynie pokazując powiązania z przeszłością oraz wskazując na zupełnie przeciwny kierunek, jaki obrało współczesne społeczeństwo. Powieść ukazuje też, jak nauka jest w stanie z łatwością dotrzeć do najgłębiej skrywanych sekretów twojej babki z czasów młodości, o których wcale nie chcesz wiedzieć, mając świadomość, że dotyczą właśnie matki twojej matki. (...) To był fantastyczny materiał na scenariusz, jednak praca nad nim zajęła mi prawie 6 lat".

Wysiłek filmowca został nagrodzony m.in. Kryształowym Globem, wręczanym przez jury w Karlovych Varach oraz najważniejszą islandzką nagrodą filmową - Edda Awards.

Źródło: Canal +