Camilla Läckberg
Dodane przez taclem dnia Wrzesień 08 2009 04:30:51

Urodzona: 1974
Kraj pochodzenia: Szwecja

Jean Edith Camilla Läckberg Eriksson - tak brzmi obecnie jej pełne nazwisko, choć świat zna ją oczywiście jako Camillę Läckberg, urodziła się w 1974 roku i należy do młodszego pokolenia skandynawskich autorek kryminałów. Debiutowała w 2002 roku, powieścią "Księżniczka z lodu", wcześniej zdobyła wykształcenie ekonomiczne na Uniwersytecie w Göteborgu. Zawsze jednak marzyła o karierze pisarskiej.
Miejscem akcji powieści Camilli Läckberg jest przede wszystkim niewielka miejscowość Fjällbacka, położona na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Turystyczna mieścina, znana z tego, że często wypoczywała tam Ingrid Bergman, za sprawą pisarstwa Camilli stała się nagle popularnym miejsce, do którego podróżują miłośnicy powieści kryminalnych, próbujący odnaleźć opisywane przez pisarkę miejsca. To właśnie tam swoje zagadki rozwiązuja pisarka Erica Falck i policjant Patrik Hedström.
Powieść "Księżniczka z lodu", podobnie jak następujący po niej "Kaznodzieja" z 2004 roku, stała się bestsellerem, który trafił szybko do producentów filmowych w Szwecji. Obecnie trwają przygotowania do nowych wersji filmowych, które mają produkować... Francuzi.
Kolejne książki Camilli Läckberg, to "Stenhuggaren" z 2005, "Olycksfågeln" z 2006, , "Snöstorm och mandeldoft" z 2006, "Tyskungen" z 2007, "Sjöjungfrun" z 2008 i "Fyrvaktaren" z 2009 roku. Camilla jest też współautorką (wraz z Christianem Hellbergiem) książki kucharskiej "Smaker från Fjällbacka", prezentującej dania z jej ulubionego ragionu.
Pisarka mieszka obecnie pod Sztokholmem, z mężem i dwójką dzieci.

Zdjęcie: Thron Ullberg
Autor: Rafał Chojnacki