Tom Egeland
Dodane przez taclem dnia Wrzesień 09 2009 14:52:59

Urodzona: 1959
Kraj pochodzenia: Norwegia

Tom Egeland, to pochodzący z Oslo pisarz, który swoim pomysłem wyprzedził Dana Browna. Jego powieści, takie jak "Spirala" (oryginalne wydanie jako "Sirkelens ende" w 2001 roku), "Strażnicy przymierza" ("Paktens voktere" z 2007) czy "Ewangelia Lucyfera" ("Lucifers Evangelium" z 2009 roku), to przykład sprawnego połączenia skandynawskiego kryminału z thrillerem historycznym. Bohater tych powieści - archeolog Bjørn Beltø - wikła się w rozmaite sprawy kryminalne, związane z jego pracą. Podobieństwa między osią intrygi w "Kodzie Leonarda da Vinci" Dana Browna i w "Spirali" Egelanda sprawiły, że twórczością norweskiego pisarza zainteresowały się wydawnictwa na całym świecie. Powód był prosty - pisarz ze Skandynawii wyprzedził swojego amerykańskiego kolegę o dwa lata.
Tom Egeland urodził się w 1959 roku i podobnie jak wielu innych skandynawskich autorów powieści kryminalnych, początkowo był dziennikarzem. Pisał do magazynu dla mężczyzn "Vi Menn" i do popularnej gazety "Aftenposten", przez osiem lat był również szefem stołecznej redakcji telewizji TV2.
Debiut literacki Egelanda, to powieść grozy "Stien mot fortiden" z 1988 roku (wznowiona w 2006 r. pod tytułem "Ragnarok"). Do tego gatunku pisarz powrócił jeszcze w wydanej w 1993 roku książce "Skyggelandet".
Pierwsza powieść kryminalna pióra Toma Egelanda, to "Trollspeilet" z 1997, w podobnej poetyce utrzymana jest też "Åndebrettet" z 2003 roku.

Foto: Truls Brekke
Autor: Rafał Chojnacki