Jens Lapidus
Dodane przez taclem dnia Październik 17 2009 22:10:03


Urodzony: 1974
Kraj pochodzenia: Szwecja

Jens Lapidus to jedna z najmłodszych gwiazd szwedzkiego kryminału, choć jako pisarz debiutował stosunkowo późno. Urodził się w 1974 roku w Sztokholmie, a jego pierwsza powieść, "Szybki cash" ("Snabba cash") została wydana dopiero w roku 2006. Wcześniejsze lata poświęcił studiom i praktyce prawniczej. Wciąż mieszka wraz z rodziną w Sztokholmie.
"Szybki cash" był pierwszą częścią trylogii "Stockholm Noir" (przez polskiego wydawcę nazwanej "Czarną Trylogią Sztokholmską"), która miała pokazać inne niż dotąd oblicze miasta. Rzeczywiście, pisarstwo Lapidusa posiada w sobie pewne cechy niedostępne dotąd w skandynawskiej powieści kryminalnej, porównuje się go raczej do czołówki amerykańskich twórców powieści detektywistycznych. A jednak stylistyka ta doskonale oddaje przemiany, jakim podlega szwedzka stolica.
Debiutancka powieść Lapidusa ukazała się w czternastu krajach, zainteresowali się nią również filmowcy. Kolejny tom trylogii, zapowiadany u nas jako "Zimna stal" ("Aldrig fucka upp") ukazał się w oryginale w 2008 roku.
Bibliografię Jensa uzupełnia scenariusz do komiksu dla dorosłych (graphic novel) "Gängkrig 145", do którego rysunki stworzył Peter Bergting.

Autor: Rafał Chojnacki