Árni Thórarinsson
Dodane przez taclem dnia Marzec 17 2010 13:33:01

Árni Thórarinsson to drugi - obok Arnaldura Indriðasona - z najbardziej znanych islandzkich twórców współczesnej literatury kryminalnej. Jego powieści łączą prowincjonalny charakter niewielkich osad u podnóża lodowca, z typowym dla nordyckiego kryminału mrocznym klimatem.
Árni Thórarinsson urodził się w 1950 roku w Reykjavíku i tak jak wielu innych pisarzy kryminałów, zaczynał swoją karierę jako dziennikarz, pracując dla czasopism, radia i telewizji. Wcześniej ukończył studia licencjackie na University of East England w Norwich, gdzie studiował teorię literatury.
Pierwsza książka wydana przez Thórarinssona zatytułowane była "Krummi: Hrafns saga Gunnlaugssonar", poświęcona była osobie Hrafna Gunnlaugssona, znanego islandzkiego reżysera, twórcy znanego z filmów o czasach wikingów, które zagraniczni krytycy nazwali "zimowymi westernami".
Debiut Thórarinssona w literaturze pięknej, to pierwszy tom cyklu o dziennikarzu imieniem Einar, powieść zatytułowana "Nóttin hefur þúsund augu", wydana w 1998 roku. Kolejne tomy cyklu, to: "Hvíta kanínan" z 2000, "Blátt tungl" z 2001, "Í upphafi var morðið" z 2002, "Tími nornarinnar" (w Polsce wydane jako "Sztuka grzechu") z 2005, "Farþeginn" z 2006, "Dauði trúðsins" z 2007 i "Sjöundi sonurinn" z 2008 roku.

Autor: Rafał Chojnacki