Leif GW Persson
Dodane przez taclem dnia Marzec 17 2010 13:35:04

Leif GW Persson ( Leif Gustav Willy Persson) jest jednym z niewielu prawdziwych specjalistów od spraw kryminalnych wśród skandynawskich pisarzy. Zajmuje się naukowo kryminologią, dziennikarstwem społecznym, współpracował z Głównym Urzędem Statystycznym, był również doradcą naukowym i ekspertem w Ministerstwie Spraw Społecznych i doradcą Carla Perssona, szefa szwedzkiej policji (w późniejszych latach również szefa Interpolu).
Leif GW Persson urodził się w 1945 roku w Sztokholmie. Początkowo nic nie zapowiadało jego kariery pisarskiej ani naukowej. Studia rozpoczął w 1965 roku, kilkakrotnie je przerywając i wznawiając. Doktorat obronił w 1980 roku, swoje tezy poświęcone błędom w statystykach kryminalistycznych zatytułował "Hidden Criminality". Od 1981 roku podjął pracę na Uniwersytecie Sztokholmskim, a od 1991 roku jest tam profesorem. Wcześniej był m.in. asystentem na uniwersytetach w Sztokholmie i Linkoping.
Pierwszy tekst podpisany nazwiskiem Leif GW Persson ukazał się w 1972 roku, sam autor twierdził, że wybrał taką formę zapisu, żeby nie kojarzyła się ona z Leifem Perssonem, popularnym w tamtych czasach zawodnikiem motokrosowym.
Swoją pierwszą powieść Persson wydał w 1978 roku, nosi ona tytuł "Grisfesten". W 1984 roku nakręcono na jej podstawie serial telewizyjny "Mannen från Mallorca". Rok później ukazała się powieść "Profitörerna" również zrealizowana jako serial (zachowano tytuł "Profitörerna"). W 1982 Persson wydał trzeci kryminał - "Samhällsbärarna", na podstawie którego nakręcono w 1986 roku film fabulerny "I lagens namn". W późniejszych latach pisarz nie zajmował się pisarstwem, ograniczając się do publikacji naukowych, dziennikarstwa i... książek poświęconych kuchni myśliwskiej, pisanych wspólnie z Janem Guillou.
Po dwudziestu latach Leif GW Persson powrócił do pisarstwa, publikując "Välfärdsstatens fall" - trylogię o zabójstwie szwedzkiego premiera, do której prawa do sfilmowania niemal natychmiast wykupił Nordisk Film. W skład tej serii wchodzą: "Mellan sommarens längtan och vinterns köld" z 2002, "En annan tid, ett annat liv" z 2003 i "Faller fritt som i en dröm" z 2007 roku. W miedzyczasie w 2005 roku ukazała się jeszcze powieść "Linda - som i Lindamordet". Najnowszą na chwilę obecną najnowszą książką Perssona jest opublikowana w 2008 roku "Den som dödar draken".

Autor: Rafał Chojnacki