Jo Nesbø
Dodane przez taclem dnia Maj 18 2010 15:45:14


Jo Nesbø jest jednym z najpoczytniejszych norweskich twórców literatury kryminalnej. Jego seria o komisarzu Harrym'm Hole trafia na listy bestsellerów wszędzie tam, gdzie pojawi się w sprzedaży.
Urodzony w 1960 roku w Oslo Nesbø szybko oswoił się z książkami: jego matka była bibliotekarką. W wieku siedmiu lat poprosił ojca o przeczytanie "Władcy much" Williama Goldinga i od tego momentu książki stały się jego pasją. Czytał, tworzył własne, dziecięce ilustracje i w końcu zaczął pisać. Na szczęście jego dziecięce opowieści o duchach nie trafiły w ręce dziennikarzy, brukowce miałyby podobno z niego niemałe używanie.
Jako siedemnastolatek Jo Nesbø myślał raczej o karierze piłkarza, nie pisarza. Grał w klubie Molde FK, nawet wówczas, gdy zespół wszedł do pierwszej ligi. Plany związane z transferem do Tottenham, przerwała ciężka kontuzja, która pozbawiła Jo marzeń o futbolowej sławie. Zaniedbaną wcześniej szkołę młody ukończył na podczas trzyletniego kursu, który rozpoczął podczas odbywania służby wojskowej na dalekiej północy.
Podczas studiów w szkole ekonomicznej w Bergen, wraz z grupą zaprzyjaźnionych muzyków (wśród nich jest Knut, brat Jo), Nesbø stworzył zespół Di Derre, który zyskał sporą popularność grając lekką, pop-rockową muzykę. W latach 1993-1998 nagrali cztery płyty, które spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem, później drogi muzyków rozeszły się, by znów zejść się w 2006 i 2009 roku. Mimo zagranych wówczas koncertów nie powstały żadne nowe nagrania.
W 1996 roku, podczas podróży zespołu na tournee do Australii, Nesbø zaczął w samolocie pisać powieść o człowieku, nazwiskiem Harry Hole.
W 1997 roku ukazał się "Flaggermusmannen" (polskie wydanie jako "Człowiek-nietoperz"), pierwszy z serii powieści o norweskim policjancie. W kolejnych latach seria powiększyła się o kolejne tomy: "Kakerlakkene" (1998), "Czerwone gardło" ("Rødstrupe" 2002), "Trzeci klucz" ("Sorgenfri" 2002), "Pentagram" ("Marekors" 2003), "Wybawiciel" ("Frelseren" 2005), "Pierwszy śnieg" ("Snømannen "2007) i "Panserhjerte" (2009). Poza tą serią, w 2008 roku Nesbø wydał jeszcze powieść "Hodejegerne", sensacyjny thriller z akcją osadzoną w Oslo.

Zdjęcie: Stian Andersen