Kristina Ohlsson
Dodane przez taclem dnia Maj 25 2010 13:14:43

Kristina Ohlsson to jedna z najbardziej kompetentnych w Szwecji osób, jeśli chodzi o tematykę polityczną. Ukończyła nauki polityczne, jest cywilnym analitykiem do spraw obrony, wcześniej pracowała m.in. w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W Szwedzkim Kolegium ds. Obrony była ekspertem do spraw Bliskiego Wschodu, oraz kontaktów zagranicznych Unii Europejskiej.

Urodzona w 1979 roku w Kristianstad w południowej Szwecji, mieszka obecnie w Sztokholmie na Vasastan. Ma na swoim koncie również karierę dziennikarską, pracowała w lokalnej gazecie w Kristianstad.
Jej debiutancka powieść kryminalna "Niechciane" ukazała się w 2009 roku (w Polsce wyszła w czerwcu 2010 nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka). Jej bohaterowie, Fredrika Bergman i Alex Recht, powracają w wydanej w 2010 roku książce "Tusenskönor". Fredrika, podobnie jak Kristina, jest analitykiem policyjnym, zaś Alex inspektorem policji. Autorka zaprzecza jednak, podejrzeniom, że obarcza uczuciową bohaterkę swoimi własnymi problemami. W wywiadach podkreśla, że choć jej doświadczenia pozwoliły tchnąć życie w tą postać, to później zaczęła już ona żyć swoim własnym życiem.

Początkowo praca nad pierwszą powieścią wypełniała Kristinie cały wolny czas – po pracy i w weekendy. W 2008 roku rozesłała pierwszą wersję "Niechcianych" do wydawców, w rezultacie czego podpisała kontrakt z Piratförlaget. Materiały na drugą książę zbierała przez kolejny rok, aż w końcu wzięła kilkutygodniowy urlop, by ukończyć projekt. Obecnie pracuje nad kolejną powieścią.

Autor: Rafał Chojnacki