Jan Guillou
Dodane przez taclem dnia Czerwiec 09 2010 13:47:16


Jan Guillou (właściwie an Oscar Sverre Lucien Henri Guillou) urodził się w 1944 roku na sztokholmskim Södertälje, jego ojciec Charles Guillou, był pracownikiem francuskiej ambasady, matka zaś pochodzi z Norwegii. Po wyprowadzce ojca na kolejną placówkę matka Jana rozwiodła się i ponownie wyszła za mąż . Przeżycia związane z sadystycznym ojczymem wróciły po latach w bestsellerowej powieści "Zło".
Pod koniec lat 60-tych Jan Guillou rozpoczął swoją karierę dziennikarską, zaangażował się też w działalność polityczną, został nawet członkiem partii komunistycznej. W pierwszym okresie swojej działalności wpierał również organizację maoistów, wypowiadał się też w obronie Palestyńczyków w konflikcie z Izraelem. Obecnie określa się po prostu jako socjalista.
W 1973 roku Guillou został aresztowany w sprawie afery związanej ze szwedzkimi służbami specjalnymi. Ujawnił on (wraz z kilkoma innymi dziennikarzami) istnienie tajnej komórki, zajmującej się m.in. innymi inwigilacją środowisk skrajnie lewicowych. Skazano go za szpiegostwo na rok więzienia, spędził w nim dziesięć miesięcy. Kilka lat później, jako pierwszy zagraniczny dziennikarz Gillou odwiedził więzienie Abu Ghraib w Bagdzadzie, stwierdził, że warunki w nim są lepsze, niż w szwedzkich zakładach karnych.
W 2009 roku pisarz przyznał się, że w latach siedemdziesiątych współpracował z radzieckim KGB.
Kariera literacka Jana Guillou szła w parze z jego poglądami politycznymi. Tworząc postać tajnego super-agenta, Carla Hamiltona, piętnował świat tajnych służb, kapitalistów i międzynarodowych powiązań ukrytych przed wzrokiem ogółu społeczeństwa. Kiedy jednak okazało się, że przygody „szwedzkiego Bonda” to ulubiona lektura tamtejszych nacjonalistów, Guillou porzucił tą serię.
Obecnie najbardziej znanym cyklem jego autorstwa jest seria powieści historyczno-przygodowych o Arnie, szwedzkim templariuszu. Podobnie jak niektóre powieści o Hamiltonie, tak i te z Arnem w roli głównej doczekały się ekranizacji.
Na serię o Carlu Hamiltonie składają się następujące tomy: "Coq Rouge", "Den demokratiske terroristen", "I nationens intresse", "Fiendens fiende", "Den hedervärde mördaren", "Vendetta", "Ingen mans land", "Den enda segern", "I hennes majestäts tjänst", "En medborgare höjd över varje misstanke", "Hamlon", "Madame Terror", "Men inte om det gäller din dotter". W ostatnim tomie serii pojawia się inna bohaterka powieści Guillou, intendent Eva Johnsén-Tanguy. Pojawia się ona również w powieściach "Tjuvarnas marknad" i "Fienden inom oss".

Autor: Rafał Chojnacki