Mons Kallentoft
Dodane przez taclem dnia Lipiec 10 2010 15:33:23

Mons Kallentoft to jeden z najpopularniejszych szwedzkich twórców literatury kryminalnej. Wielkim szacunkiem czytelników cieszy się jego seria, którą zapoczątkował w 2007 roku powieścią Ofiara w środku zimy. Bohaterką cyklu jest policjantka, Malin Fors. Obecnie cykl liczy sobie cztery tomy.
Mons Kallentoft urodził się w 1968 roku, dorastał w Ljungsbro, piętnaście kilometrów od Linköping. Jak sam mówi, literatura nie była jego najbardziej oczywistym wyborem życiowym, dorastał w środowisku robotniczym, interesując się raczej piłką nożną czy hokejem. Dopiero ciążka kontuzja sprawiła, że odkrył świat klasyków literatury.
Jako pracownik agencji reklamowej i dziennikarz zajmował się sprawami prasowymi m.in. w Madrycie. Właśnie w tym mieście rozgrywa się akcja jego pierwszego thrillera, zatytułowanego "Pesetas". Wydano go w 2000 roku i był to debiut literacki, za który otrzymał nagrodę Szwedzkiego Związku Pisarzy (Katapultpriset). Obecnie mieszka w Sztokholmie.
Oprócz kryminałów Kallentoft ma na koncie również inne powieści. Cykl o Malin Fors zamyka się w następujących tomach: Ofiara w środku zimy (Midvinterblod, 2007), Śmierć letnią porą (Sommardöden, 2008), Höstoffer (2009) i "Vårlik" (2010).

Autor: Rafał Chojnacki