Lars Kepler
Dodane przez taclem dnia Październik 19 2010 08:40:03

Kiedy nazwisko Lars Kepler pojawiło się obok tytułu "Hipnotyzer" w zapowiedziach wydawniczych firmy Bonniers, w mediach zawrzało od spekulacji. Rzadko zdarza się bowiem, że prawa do tłumaczeń powieści debiutującego autora sprzedaje się w takiej ilości jeszcze przed wydaniem jego pierwszej książki w rodzimym języku. Podejrzewano zatem, że za tym pseudonimem kryje się któryś ze znanych autorów powieści kryminalnych. Podejrzewano Henninga Mankella, Camillę Läckberg, a w ankiecie przeprowadzonej wśród czytelników dziennika "Aftonbladet" wygrał Leif GW Persson. Prawda okazała się jednak zupełnie inna. Owszem, pseudonim Lars Kepler ukrywa osoby znane, ale nie kojarzone dotąd z powieścią kryminalną. Pod tym nazwiskiem ukrywa się małżeństwo Alexander Ahndoril i Alexandra Coelho-Ahndoril.
Alexander Ahndoril (ur. 1967) znany jest w Polsce z powieści "Reżyser", będącej fikcyjną historią osnutą na elementach biografii Ingmara Bergmana. Pisarz, zajmujący się również dramatem, pochodzi z niewielkiej miejscowości Upplands Väsby, położonej pomiędzy Sztokholmem a Uppsalą. Przed napisaniem "Reżysera" był już autorem siedmiu innych powieści ("Den äkta kvinnan" z 1989, "Om hjärtat är vidrigt" z 1991, "En människas tal" z 1992, "Den magiska disciplinen" z 1993, "Jaromir" z 1995, "Thaiboxaren" z 1998 i "Lustresa" z 2004 roku). Ma też na koncie szesnaście dramatów realizowanych dla teatru, opery i radia. Po rozpoczęciu pracy w duecie, jako Lars Kepler, nie zaprzestał tworzenia pod własnym nazwiskiem i w 2009 roku ukazała się jego kolejna powieść - "Diplomaten".
Alexandra Coelho-Ahndoril (ur. 1966), to pochodząca z Helsinborga pisarka, zajmująca się wcześniej głównie krytyką literacką. Pierwszy człon swojego nazwiska zawdzięcza matce, pochodzącej z Portugalii. Przed wydaniem "Hipnotyzera" jej nazwisko znane było głównie czytelnikom poczytnych gazet, takich jak "Göteborgs-Posten" czy "Dagens Nyheter". Miała jednak na koncie również własne książki ("Stjärneborg" z 2003 i "Birgitta och Katarina" z 2006 roku) i podobnie jak mąż nie zaprzestała wydawania pod własnym nazwiskiem - w 2009 roku ukazała się jej powieść "Mäster".
Po dużym sukcesie "Hipnotyzera" okazało się, że plany wydawnicze małżeństwa sięgają dużo dalej. Już w pierwszych wywiadach po tym jak ujawniono ich personalia, zapowiadali, że pracują nad kolejną powieścią, której bohaterem będzie inspektor Jooną Linną. W 2010 roku na księgarskich półkach ukazała się powieść "Paganinikontraktet", która z miejsca pobiła szwedzkie listy bestsellerów.

Autor: Rafał Chojnacki

Materiały powiązane:
Notka o polskim wydaniu "Hipnotyzera"
Notka o szwedzkim wydaniu "Hipnotyzera"
Notka o szwedzkim wydaniu "Paganinikontraktet"