Unni Lindell
Dodane przez taclem dnia Listopad 08 2010 18:07:59


Urodzona: 1957
Kraj pochodzenia: Norwegia

Napisała czterdzieści książek, choć najbardziej kojarzy się ją z ośmioma powieściami kryminalnymi, których bohaterem jest policjant z Oslo, Cato Isaksen.
Większą część twórczości Lindell stanowią książki dla dzieci i młodzieży, oraz opowieści humorystyczne. Właśnie jako pisarka dziecięca otrzymała trzy nagrody literackie. Jej kunszt autorki powieści kryminalnych doceniono tylko raz, w 1999 roku, kiedy otrzymała prestiżową nagrodę Rivertonprisen, dla najlepszej norweskiej powieści kryminalnej wydanej w 1999 roku.
Unni Maria Lindell urodziła się 3 kwietnia 1957 roku, w Oslo, do szkoły wyższej chodziła w Bærum, mieście należącym do stołecznej aglomeracji. Przez jakiś czas pracowała jako dziennikarka i freelancer. Pierwsza powieść, zatytułowana "Den grønne dagen", była jedną z wielu napisanych przez nią w późniejszym czasie historii dla młodzieży.
Pierwszą powieścią kryminalną w jej dorobku jest wydana w 1996 roku książka zatytułowana Slangebæreren. To pierwszy tom wspomnianego już cyklu o Cato Isaksenie. Książkę tą, podobnie jak pozostałe tomy serii, wydało norweskie wydawnictwo Aschehoug. Z czasem Unii Lindell stała się jednym z ich czołowych autorów, obok takich pisarzy jak Tom Egeland, Jorun Thørring czy Tom Kristensen.
Kolejne tomy serii o Isaksenie, to: Drømmefangeren (1999), Sørgekåpen (2000), Nattsøsteren (2003), Orkestergraven (2005), Honningfellen (2007), Mørkemannen (2008) i Sukkerdøden (2010). Na podstawie sześciu pierwszych tomów serii norweska telewizja NRK1 nakręciła pięć mini-seriali, w których w rolę Cato Isaksena wcielił się Reidar Sørensen, aktor znany w Polsce m.in. z filmu "W drodze do domu".
W 2004 roku ukazała się jeszcze jedna powieść kryminalna Unii Lidell, tym razem poza serią o Iseksenie. Chodzi tu mianowicie o Rødhette, znaną w Polsce pod tytułem Czerwony kapturek.

Foto: Agnete Brun

Powiązane: