David Lagercrantz: Grzech pierworodny w Wilmslow
Dodane przez taclem dnia Styczeń 26 2011 10:11:21


Autor: David Lagercrantz
Tytuł oryginału: Syndafall i Wilmslow
Wydawnictwo: Muza
Rok wydania: 2011
Tłumaczenie: Bratumiła Pawłowska-Pettersson
Liczba stron: 416

SPRAWDŹ CENĘ W MATRAS.PL
Grzech pierworodny w Wilmslow to opowieść o Alanie Turingu, genialnym matematyku, kryptologu, twórcy informatyki i projektancie jednego z pierwszych komputerów.
Anglia, 1954 rok. W kraju odbywa się polowanie na homoseksualistów, zainspirowane działaniami McCarthy'ego tropiącego w USA komunistów. Nikogo zatem nie dziwi, że oskarżony o homoseksualizm i obrazę moralności publicznej, poddany przymusowej terapii hormonalnej Alan Turing zostaje odnaleziony martwy w swoim domu w Wilmslow. Powszechnie uważa się, że popełnił samobójstwo, nie mogąc poradzić sobie z poniżeniem, jakiego doświadczył ze strony władz. Młody oficer policji Leonard Corell, marzący o karierze naukowej podejrzewa inną tragedię. Stara się rozwiązać łamigłówkę, która doprowadza go do pilnie strzeżonej tajemnicy wojennej - rozszyfrowania kodów nazistów.

Książka mówi o dramacie szukania życiowej drogi i odkrywania własnej tożsamości. Fascynujący opis trudnych czasów i stanowcza obrona prawa ludzi do bycia odmiennymi. Znakomita powieść z wątkiem kryminalnym.