Johan Theorin: Sankta Psyko
Dodane przez taclem dnia Wrzesień 26 2011 14:38:24


Autor: Johan Theorin
Wydawca: Wahlström & Widstrand
Rok wydanie 2011
Liczba stron: 395

Do średniej wielkości miasteczka gdzieś na zachodnim wybrzeżu. przybywa Jan Hauger poszukujący pracy jako pedagog w przedszkolu. Lecz „Polana” nie jest zwykłym przedszkolem. Leży po drugiej stronie muru od Sankta Patricia – zwanej Sankta Psycho – specjalnie strzeżonego szpitala psychiatrycznego, gdzie strzeżeni są przestępcy zaburzeni psychicznie. „Polana” jest przyszpitalnym przedszkolem, gdzie przebywają dzieci pacjentów, by pod bacznym okiem strażników spotykać się ze swoimi rodzicami. Jednym z zadań Jana będzie eskortowanie dzieci przez podziemne korytarze, które łączą przedszkole z pokojem odwiedzin w klinice.

Jan jest uzdolnionym pedagogiem, lecz ma też swoje tajemnice. Nikomu nie zdradził tego, co właściwie wydarzyło się dziewięć lat wcześniej, kiedy mały William zniknął z przedszkola, gdzie wcześniej pracował. Nie opowiedział też nikomu, czemu tak bardzo zależało mu na posadzie w Sankta Patricia, że to za sprawą Alice Rami, upartej piosenkarki, na której punkcie ma obsesję od swojej młodości, a która jest pacjentką szpitala. Czy któreś z dzieci w przedszkolu jest jej? Jan ma zakaz zadawania pytań, lecz pokusa by znaleźć drogę do zamkniętych oddziałów i spotkać się z Alice, rośnie.

Pewnej nocy, gdy dzieci smacznie śpią, Jan bierze klucz do piwnicznych drzwi, otwiera je i zaczyna schodzić schodami prowadzącymi do Sankta Patricia.