Håkan Nesser: Drugie życie pana Roosa (Seweryn Wróblewski)
Dodane przez taclem dnia Kwiecień 07 2012 18:48:17


Trzeci tom przygód szwedzkiego policjanta Gunnara Barbarottiego, Håkan Nesser zatytułował Drugie życie pana Roosa.
Na samym początku poznajemy tytułowego pana Roosa. Jest to pięćdziesięciodziewięcioletni Ante Valdemar Roos, ekonomista. Zmęczony życiem, drugą żoną, jej nastoletnimi córkami. Od dwudziestu lat pracuje w tej samej firmie. Najwyraźniej przeżywa kryzys wieku średniego i coraz częściej zadaje sobie pytanie: co się stało z jego życiem? Pewnego dnia uśmiecha się do niego los, dzięki czemu może uwolnić się od marazmu dnia codziennego.
Drugą bohaterka książki jest szwedka polskiego pochodzenia dwudziestoletna Anna Gambrowska. To narkomanka, która na dodatek zadała się z niewłaściwym facetem – dilerem , któremu pomagała rozprowadzać towar. Była też jego dziewczyną. Anna mieszkała z matką i młodszym bratem. Po paru wybrykach została wysłana do ośrodka odwykowego na terapię. Po jakimś czasie postanowiła go jednak opuścić.
W ten sposób w pewnym momencie łączą się drogi Valdemara i Anny. Nie zapominajmy jednak, że pewien diler narkotyków cały czas ma z dziewczyną rachunki do wyrównania i nie da o sobie szybko zapomnieć.
Gunnar Barbarotti będzie miał nie tylko problem z remontem nowego domu (w tym tomie jest on już szczęśliwym mężem i ma sporą gromadkę pod swoją opieką), ale przede wszystkim będzie musiał odtworzyć w toku śledztwa znajomość Roosa i młodziutkiej Gambrowskiej.
Książkę dobrze się czyta. Nesser, jak zwykle, doprawia swoją powieść szczyptą czarnego humoru. Pokazuje także jaki wpływ na nasze życie mają rozwody, narkotyki, alkohol, brak autorytetu ojca w rodzinie, a przede wszystkim, jakim przytaczającym uczuciem jest wszechogarniająca samotność.

Autor: Seweryn Wróblewski