Mari Jungstedt: Umierający dandys (Maria Borek)
Dodane przez taclem dnia Kwiecień 07 2012 19:15:39


Akcja kolejnej powieści Mari Jungstedt toczy się wokół zamordowanego znanego marchanda. Początkowo policja - a więc dowodzony przez Andersa Knutasa zespół dochodzeniowy z Visby - nie zna ani sprawcy, ani motywu. Jak zwykle w takich przypadkach tropy wiodą daleko wstecz. Aby rozwiązać zagadkę czytelnik będzie się musiał wraz z detektywami cofnąć do wydarzeń z XIX wieku, do czasów artystycznej bohemy i początków fortun dzisiejszych szwedzkich finansistów.
Zatapiając się w stworzony przez Jungstedt świat powoli poznajemy życie prywatne i zawodowe opisanych przez nią bohaterów. Jednak aby zrozumieć właściwie relacje między nimi, wskazana jest lektura poprzednich tomów.
Umierający dandys, jako samodzielna powieść jest bowiem po prostu dość lekką opowieścią kryminalną, którą czytać można z dużą przyjemnością, ale trudno uznać ją za arcydzieło. Jednak jako kolejna część cyklu, w której wierny czytelnik poznaje dalsze losy bohaterów, powieść ta staje się nagle o wiele ciekawsza. Dlatego zalecam jej lekturę bezpośrednio po We własnym gronie. Oczywiście po uprzednim zapoznaniu się z Niewidzialnym i Niewypowiedzianym.

Autor: Maria Borek