Mari Jungstedt: Niewypowiedziany (Maria Borek)
Dodane przez taclem dnia Kwiecień 07 2012 19:17:18


Kolejne powieści Mari Jungstedt zdobywają w Szwecji szczyty list przebojów. Każda jej książka, to hit. A jednak czytając kolejne powieści o śledztwach prowadzonych przez inspektora Andersa Knutasa, nie czujemy takiej psychologicznej głębi, jak np. w przypadku powieści Henninga Mankella o Kurcie Wallanderze.
Podobnie ma się sprawa z Niewypowiedzianym, drugą z serii opowieści o policjantach Gotlandii. Powód jest prosty. Jungstedt jest bez wątpienia królową wakacyjnego kryminału. Podstawą jej pisarstwa jest bowiem szybka akcja, zazwyczaj oparta na ciekawym pomyśle. Nawet jeśli można niekiedy uznać jej pomysły za błahe, jeśli przymkniemy oko na drobne logiczne niedociągnięcia, to autorka gwarantuje nam świetną zabawę.
Tym razem akcja zaczyna się zimą, ale wciąż jesteśmy na Gotlandii. Policja poszukuje zaginionej nastolatki, o której życiu rodzinnym dowiadujemy się coraz bardziej niepokojących faktów. Kiedy w ciemni zamordowanego fotografa znalezione zostają zdjęcia zaginionej, sprawa staje się bardzo poważna, a na policję coraz silniej naciskają media.
Podobnie jak miało to miejsce w powieści Niewidzialny, tak i tu przybywa ze Sztokholmu dziennikarz Johan Berg, z którym zdążyliśmy się już zaprzyjaźnić. Policjant i dziennikarz prowadzą swoje śledztwa osobno, świetnie się jednak uzupełniając. Jungstedt stworzyła ciekawą parę detektywów, o których nie da się powiedzieć wprost, że są współpracownikami.
Jak przystało na kobietę, Szwedkę i autorkę kryminałów, Mari Jungstedt serwuje nam trochę kobiecych wstawek, takich jak romanse, dzieci czy problemy w związku. Jednak w odróżnieniu od Camilli Läckberg nie robi z tego głównej osi scenariusza.

Autor: Maria Borek