Åke Edwardson: Taniec z aniołem (Jarosław Pędras)
Dodane przez taclem dnia Lipiec 20 2012 15:11:32

W skromnym hotelu w południowym Londynie znaleziono zwłoki młodego Szweda. Tak zaczyna się opis tego wydanego w 2010 roku szwedzkiego thrillera, któremu w 1997 r. przyznano nagrodą Szwedzkiej Akademii Kryminału.
To powieść, w której po raz pierwszy pojawia się inspektor Erik Winter. Poszukiwanie mordercy wspomnianego Szweda jest prowadzone równocześnie w Londynie i Göteborgu. Śledczy z Anglii I ze Szwecji muszą więc połączyć swe siły, by rozwiązac zagadkę. Pojawiają się jednak kolejne ofiary. W Göteborgu ginie młody Anglik. Na dodatek okazuje się, że sprawca nagrywa torturowanie i śmierć ofiar.
Ten wątek pokazuje nam również, że książka przeleżała sporo lat na półce, zanim ją przetłumaczono. Pod względem opisu technologii jest nieco przeterminowana, pojawiają się tam np. kasety VHS, które już dawno odeszły do lamusa. Akcja powieści toczy się jednak w latach 90., trzeba więc przełknąć takie archaizmy.
Niemniej jednak Taniec z aniołem, to interesujące i wciąż aktualne studium analizy zachowania społeństwa w mieście takim jak Göteborg. To również niewątpliwie jedna z najbardziej nietuzinkowych powieści wśród skandynawskich kryminałów.

Autor: Jarosław pędras