Camilla Läckberg: Fabrykantka aniołków (Rafał Chojnacki)
Dodane przez taclem dnia Listopad 19 2012 15:32:06

Camilla Läckberg najwyraźniej tym razem trochę się spieszyła z wydaniem powieści, ponieważ jej objętość jest nieco mniejsza, niż w przypadku poprzednich tomów. Ale jest to być może również jeden z największych plusów jej książki. Nie udało jej się bowiem rozpędzić za bardzo z wątkami obyczajowymi, skupiła się na akcji, głownie tej kryminalnej.
Läckberg ma wyjątkowy talent do tego by wymyślać ciekawe, zakorzenione w przeszłości zagadki kryminalne. Jej atut jest też równocześnie jej słabą strona, ponieważ znający choć kilka powieści czytelnik natychmiast domyśli się, że aby rozwiązać zagadkę Erika będzie musiała sięgnąć do jakichś archiwów, zaś w tym czasie Patrick będzie prowadził skomplikowane śledztwo, które swoją nieudolnością utrudnią pozostali policjanci z komisariatu w Tanumshede.
Tym razem jednak zagadka jest na tyle ciekawa, że nietrudno wybaczyć pisarce tworzenie powieści według tego samego szablonu.
Po raz kolejny w okolice Fjällbacki trafiają ludzie, których przeszłość kryje w sobie tajemnicę, potrzebną do wyjaśnienia nowej zbrodni. Ebba i Mårten osiedlają się na wyspie, by wyremontować nie tylko stary dom, ale również swoje małżeństwo. Jakie będą skutki ich pobytu na odciętym od świata skrawku ziemi? Tego oczywiście napisać nie mogę, ale u Läckberg. tak to już jest, że jak przybywa w okolicę ktoś nowy, to zawsze mamy do czynienia ze zbrodnią i z zagadkami, których rozwiązanie kryje się w przeszłości.
Podobnie jak w pozostałych powieściach o Erice i Patricku, czytelnik dostaje nieco więcej elementów układanki, niż prowadzący śledztwo. Dzieje się tak za sprawą fragmentów dotyczących historycznych wydarzeń, w których poznajemy fabrykantkę aniołków, kobietę, która pomaga innym pozbyć się niechcianej ciąży.
Oprócz tego mamy jeszcze do czynienia z inna historyczną sprawą, dotyczącą tajemniczego zniknięcia rodziny dyrektora szkoły, które przed laty miało miejsce na tej samej wyspie. Nawet teraz ta zagadkowa sprawa jest w stanie zbliżyć do siebie ideowych wrogów - Żyda i wpływowego lidera skrajnej partii prawicowej. Obaj wszak byli przed laty wychowankami szkoły i mają sporą wiedzę na temat tajemniczego dramatu sprzed lat.
Camilla Läckberg jest również od jakiegoś czasu autorką książek kulinarnych. Pozwolę wiec sobie na posłużenie się przenośnią odnoszącą się właśnie jej drugiego, niekryminalnego pisarstwa. Fabrykantka aniołków, to danie bazujące na tradycyjnej recepturze, którą sama autorka już wielokrotnie wykorzystywała. Robi to jednak ze sporym znawstwem, dzięki czemu z podobnych składników, przy użyciu nieco innego zestawu przypraw, komponuje co raz to nowe dania.

Autor: Rafał Chojnacki