Jan Mårtenson: Den grekiska hjälmen
Dodane przez taclem dnia Marzec 24 2013 16:52:19


Autor: Jan Mårtenson
Wydawca: Wahlström & Widstrand
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 360

Johan Christian Homan, cichy sprzedawca antyków ze Starego Miasta w Sztokholmie, jedzie na ślub przyjaciela, który ma odbyć się w miejscu narodzin Szekspira, w Stratford-upon-Avon. Homan poznaje tam bogatego szwedzkiego producenta muzycznego, który mieszka w Szwajcarii i jest kolekcjonerem, którego fascynują oryginalne zabytki ze starożytnej Grecji i Rzymu. Okazuje się że na aukcji w Miami Beach wystawiono wspaniały hełm z brązu z 500 roku p.n.e.. Mógł być noszony przez greckiego wojownika, biorącego udział w bitwie pod Maratonem.
Kolekcjoner zwraca się do Homana z prośbą o zakup hełmu w jego imieniu. Cena nie jest problemem. Kolekcjoner nie może zrobić to sam, bo ma w Stanach Zjednoczonych niezałatwione sprawy podatkowe. Homan podejmuje się misji, udaje się do Miami, gdzie podziwia wspaniałą architekturę art deco. Kupuje hełm, ale wówczas okazuje się, że zakup może mieć dramatyczne konsekwencje. Ktoś czyha na jego życie.
Historia opowiadana przez Mårtensona w czterdziestej pierwszej książce o Homanie zaczyna się w starożytnej Grecji, przez Anglię i Stany Zjednoczone prowadzi nas do Sztokholmu.