Anna Jansson: Maria Wern - Śnieżne marzenia (Drömmar ur snö)
Dodane przez taclem dnia Maj 05 2013 09:51:56


Reżyseria: Erik Leijonborg
Scenariusz:
Rok powstania: 2010
W rolach głównych: Allan Svensson, Eva Rose, Peter Perski

W okolicach Bożego Narodzenia szwedzka Gotlandia wygląda jak bajkowa, obsypana śniegiem kraina. Radosny nastrój oczekiwania niszczy śmierć. Zwłoki młodej dziewczyny leżą pośrodku drogi. Zmarła ubrana jest w białą sukienkę, tradycyjnie noszoną podczas obchodów święta Łucji. Policja identyfikuje ofiarę jako siedemnastoletnią Cecilię, córkę pastora Johannesa (Ralph Carlsson). Śmierć nastolatki wygląda na samobójstwo, ale wersji tej nie przyjmuje do wiadomości ani ojciec Cecilii, ani dyrektor szkoły. Maria Wern (Eva Röse) i Patrik (Reuben Sallmander), z którym łączą ją coraz silniejsze więzi, rozpoczynają śledztwo.

W rolę Eriki, policyjnej patolożki oraz bliskiej przyjaciółki Marii Wern, wcieliła się Tanja Lorentzon. Urodzona w 1971 potomkini fińskich emigrantów (nazwisko panieńskie Koukonen) fanom kryminalnych historii znana jest z innej ekranizacji szwedzkiego bestsellera. Chodzi o trylogię Stiega Larssona, "Millenium". Lorentzon zagrała w częściach: "Zamek z piasku, który runął" oraz "Dziewczyna, która igrała z ogniem". W obu wcieliła się w rolę Sonji Modig, policjantki.

Mimo postępującej laicyzacji Skandynawii święto Łucji, przypadające 13 grudnia, pozostaje jedną z najchętniej celebrowanych uroczystości religijnych. Dzisiejsze obchody kojarzą się przede wszystkim z procesją ubranych na biało dziewcząt, których włosy zdobią wianki i zapalone świece. Korzenie tradycji sięgają jeszcze głęboko pogańskich czasów i obchodów przesilenia zimowego. W tradycji chrześcijańskiej święta Łucja, rodowita mieszkanka Sycylii i męczennica, jest opiekunką osób niewidomych.