Anne Holt: Materialista (Dorte Jakobsen)
Dodane przez taclem dnia Maj 28 2013 23:01:40


To czwarta powieść z norweskiej serii o Inger Johanne Vik i Yngvarze Stubø.
Anne Holt niemal od pierwszych stron wprowadza kilka różnych wątków fabularnych. Córka Johanne, Kristiane, gubi się, w czasie gdy jej rodzina uczestniczy w weselu w Oslo. Gdyby nie tajemniczy nieznajomy, który ją uratował, być może zostałaby zabita przez nadjeżdżający tramwaj.
Biskup Eva Karin Lysgaard została znaleziona zamordowana, w wigilię Bożego Narodzenia w Bergen. Była ona bardzo popularną osobą, znaną ze swojej walki o utrzymanie jedności kościoła, pomimo różnic zdań w kwestii małżeństw homoseksualistów.
Ciało siedemnastolatki zostaje znalezione w porcie w Oslo. To młoda kurdyjska azylantka, która był prostytutką. Niedawno rozstała się ze swoją partnerką, z którą żyła w szczęśliwym homoseksualnym związku.
Marcus Koll, zamożny biznesmen, mieszka wraz ze swoim partnerem Rolfem i jego synem, małym Marcus. Związek wygląda na stały i bezpieczny, ale najwyraźniej z jakiegoś powodu Marcus obawia się, że to on będzie następną ofiarą.
Czy za zagadką tych zbrodni stoją stare rodzinne tajemnice, czy istotny jest jest wspólny mianownik: homoseksualizm? Inger Johanne Vik zostaje zaangażowana do badania tej opartej na nienawiści zbrodni. Jej badania zaczynają wskazać na połączenia, jakie istnieją pomiędzy tymi pozornie pojedynczymi wydarzeniami.
Tak jak w innych książkach z tej serii, Anne Holt sięga po zbyt wiele wątków, z których tworzy międzynarodowe powiązania. Podobnie przedstawia się stale rosnąca tendencja do zajmowali prywatnym życiem Inger Johanne i jej dzieci. Niektórym może się to wydać ekscytujące, ale powieści nie stają się przez to bardziej wiarygodne.

Autor: Dorte Jakobsen (djskrimiblog.wordpress.com