Lars Kepler: Kontrakt Paganiniego (Michał Kwiecień)
Dodane przez taclem dnia Październik 11 2013 10:51:08


Penelope czeka na miły weekend, jaki ma spędzić ze swoim chłopakiem na jego łodzi. W ostatniej chwili dołącza do nich Viola, siostra Penelopy. Nie wiedzą jeszcze wówczas, że zaplanowany jako wypoczynek weekend zmieni się w ich najgorszy koszmar. W ten sam weekend ważny szwedzki eksport od spraw przemysłu zbrojeniowego, Carl Palm Crona, wiesza się w swoim mieszkaniu na Östermalmie. Wygląda to na samobójstwo, ale detektyw Joona Linna ma wątpliwości. Wtedy właśnie na Archipelagu Sztokholmskim zostaje znaleziona lodź z martwą kobietą na pokładzie.

"Kontrakt Paganiniego", to już druga powieść szwedzkiego duetu, ukrywającego się pod pseudonimem Lars Kepler. Jest to sequel sfilmowanej w ubiegłym roku powieści "Hipontyzer". Choć akcja toczy się równie warto jak w pierwszym tomie, to niestety trzeba zwrócić uwagę na fakt, że fabuła skrojona jest według tego samego schematu. Krótkie rozdziały, napisane intensywnym językiem, wydają się niemal gotowym scenariuszem filmowym.

Podobnie jak w pierwszym tomie, tak i tu Joonę wspiera ten sam zespół policjantów, chociaż pojawia się też nowa interesująca postać, Saga Bauer z Säpo. Ciekawe konstrukcje postaci, to obok wartkiej akcji jedna z najlepszych stron kryminałów Keplera.

Zwolennikom prostych rozwiązań fabularnych intryga "Kontraktu..." może się wydać zbyt przemyślna, fabuła trochę rozwlekła a niektóre rozwiązania absurdalne i groteskowe. Jeżeli od początku nie złapie się charakterystycznego rytmu narracji, to lektura powieści może się niestety trochę dłużyć.

Autor; Michał Kwiecień