James Thompson: Biel Helsinek
Dodane przez taclem dnia Grudzień 07 2013 13:35:27


Autor: James Thompson
Tytuł oryginału:
Wydawnictwo: Amber
Rok wydania: 2013
Tłumaczenie:
Liczba stron: 320

Inspektor Kari Vaara nie pracuje już w helsińskim wydziale zabójstw. Został oddelegowany do kierowania tajną jednostką do walki z przestępczością zorganizowaną. I wyjaśniono przyczyny jego migren guz mózgu. Obie wiadomości porażają jego ukochaną żonę dwa dni po narodzinach ich córeczki. Ale Vaara się nie poddaje. Po operacji wraca do pracy. Jego specgrupa robi porządki w mieście.
Włamują się do domów dilerów, odbierają gangsterom narkotyki, gotówkę i nielegalną broń. Popełniają przestępstwa, żeby zwalczać przestępstwa. Działają poza prawem i są nietykalni, nawet dla swojego bezpośredniego szefa komendanta głównego policji. Policyjna idylla kończy się jednak, gdy Vaara dostaje zlecenie od samego ministra spraw wewnętrznych: Zamordowano deputowaną do Europarlamentu, miłośniczkę czarnuchów. Tło najprawdopodobniej rasistowskie, bo jej odciętą głowę przesłano do organizacji somalijskich imigrantów...
Finlandia gotuje się od nienawiści, ksenofobiczne hasła skrajnej prawicy padają na podatny grunt, rośnie spirala politycznych zbrodni, a Vaara natrafi a na kolejne sprzeczne tropy. I odkrywa, że zabójstwo eurodeputowanej wiąże się z niezakończonym śledztwem w sprawie porwania dzieci wpływowego miliardera, faustowskim paktem z byłym żołnierzem Legii Cudzoziemskiej, planami fińskich neonazistów i z jego żoną Kate.