Szwedzki Wallander
Dodane przez taclem dnia Maj 24 2010 13:41:21

Żegnamy się już powoli ze szwedzką serialową wersją przygód komisarza Wallandera. Telewizja Ale Kino! kończy już emisję ostatnich odcinków.
Dla miłośników tego cyklu przygotowaliśmy krótki przewodnik po odcinkach ostatniej serii (łącznie 13 epizodów). W skład tego zestawu wchodzą...
Rozszerzona zawartość newsa

Żegnamy się już powoli ze szwedzką serialową wersją przygód komisarza Wallandera. Telewizja Ale Kino! kończy już emisję ostatnich odcinków.
Dla miłośników tego cyklu przygotowaliśmy krótki przewodnik po odcinkach ostatniej serii (łącznie 13 epizodów). W skład tego zestawu wchodzą:

1. Zemsta (Hämnden)
2. Wina (Skulden)
3. Kurier (Kuriren)
4. Złodziej (Tjuven)
5. Wiolonczelistka (Cellisten)
6. Pastor (Prästen)
7. Przeciek (Läckan)
8. Snajper (Skytten)
9. Anioł śmierci (Dödsängeln)
10. Duch (Vålnaden)
11. Dziedzictwo (Arvet)
12. Haracz (Indrivaren)
13. Świadek (Vittnet)


Wśród ekranizacji książek o przygodach Wallandera wyjątkowe miejsce zajmuje wyprodukowany w Szwecji telewizyjny cykl, emitowany od 2005 roku. W produkcję zaangażował się sam Henning Mankell, który jest również autorem większości scenariuszy odcinków serii. Każda część tego cyklu to w istocie autonomiczny film telewizyjny. Akcja rozgrywa się w świecie dobrze znanym z powieści, ale na potrzeby serialu Mankell stworzył zupełnie nowe, oryginalne fabuły. Grający główną rolę Krister Henriksson wydaje się idealnym odtwórcą postaci detektywa - jest perfekcyjnie wiarogodny jako człowiek z przeszłością, w którym znużenie walczy z niezgodą na zło. Szwedzki serial ma mroczne skandynawskie dotknięcie, bez którego nie sposób wyobrazić sobie ekranizacji przygód policjanta Ystad.