News ˇ Artykuły ˇ Pisarze ˇ Wywiady ˇ Książki w Polsce ˇ Książki na świecie ˇ Książki o kryminałach ˇ Książki z pogranicza ˇ Audiobooki ˇ Filmy ˇ Recenzje książek ˇ Recenzje filmów ˇ ZapowiedziCzwartek, Sierpień 13, 2020
Nawigacja
News
Artykuły
Pisarze
Wywiady
Książki w Polsce
Książki na świecie
Książki o kryminałach
Książki z pogranicza
Audiobooki
Filmy
Recenzje książek
Recenzje filmów
Zapowiedzi
O stronie
Redakcja
Forum
Linki
Kontakt
Szukaj
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 318
Nieaktywowany Użytkownik: 891
Najnowszy Użytkownik: baszczak
Na Forum
Najnowsze Tematy
Ekranizacje skandyna...
Nesser w Polsce
Polskie wydania skan...
Co teraz czytacie?
Najlepszy Skandynaws...
Najciekawsze Tematy
Co teraz czytacie? [345]
Nowości [194]
Henning Mankell [53]
Promocje w sklepa... [51]
Polskie wydania s... [48]
Ostatnie Artykuły
Jenny Rogneby: Leona...
Anna Jansson: Skrzyd...
Mons Kallentoft: Zie...
Frode Granhus: Wir
Karin Fossum: Zabójs...
W Sieci

Partnerzy


Malin Persson Giolito: To tylko dziecko (Rafał Chojnacki)


Jeżeli po córce Leifa GW Perssona ktoś spodziewa się policyjnego kryminału, z ogromną ilością wątków, to debiut literacki Malin Persson Giolito może go zaskoczyć. Chociaż mamy do czynienia z solidnym kryminałem, to wśród głównych bohaterów próżno szukać twardych gliniarzy czy próbujących im dorównać policjantek. Mamy za to Sophię Weber, prawniczkę ze stołecznej kancelarii, która ma się zająć sprawą nadpobudliwego Alexa. Zlecenie pochodzi od opieki społecznej.
Dziwne zachowanie Alexa Anderssona już od dawna alarmowało nauczycieli, ale dopiero odkrycie jednej z nauczycielek spowodowało, że chłopiec trafił pod kuratelę Sophii. Chociaż prawniczka czekała raczej na spektakularną sprawę, w której mogłaby reprezentować w sądzie grube ryby, to jednak dzięki sprawie Alexa staje się sławna.
Patologia rodziny Anderssonów i milczenie, które jej towarzyszyło, to dobry temat na współczesny kryminał, który łamie kolejne tabu i coraz częściej mówi o rzeczach, o których wcześniej nie wypadało wspominać. Kiedy okazuje się że agresja, z jaką Alex traktuje otoczenie, to wynik tego że był maltretowany w domu, czytelnik szybko orientuje się, że po raz kolejny atrakcyjna fabuła fabularna ma pomóc w przekazaniu jakiejś idei, informacji czy głosu w debacie społeczno-politycznej.
Tym co łączy powieść Malin Persson-Giolito z książkami jej ojca, jest smutna rzeczywistość kraju, który od lat przoduje w rankingach na najszczęśliwsze miejsce na świecie do mieszkania. Malin również powstrzymuje się od wydawania jednoznacznych opinii i wskazywania winnych. Choć może się to wydawać paradoksem, to niewiele się zmieniło od lat 60., kiedy to Maj Sjöwall i Per Wahlöö piętnowali bezduszność szwedzkiego systemu społecznego. Wprawdzie obserwując współczesne skandynawskie kryminały można zaryzykować tezę, że i tak nierówności społecznych i wykluczeń w społeczeństwie jest już mniej, jednak przykład Alexa z powieści Giolito pokazuje, że wciąż są obszary, na które społeczeństwo nie zwraca uwagi lub woli ich po prostu nie oglądać.
Tym co mniej udało się córce Perssona, jest paradoksalnie jej powieściowe alter ego. Malin Persson Giolito jest z wykształcenia prawniczką, ma również praktykę w tym zawodzie, można więc przypuszczać, że Sofia Weber, to jej literackie wcielenie (choć zapewne literaturoznawcy już w tym momencie ostrzą na mnie noże za tak proste porównanie). Tymczasem jeśli przyjrzeć się Sofii, to nie tylko nie jest ona najbardziej pasjonującą bohaterką kryminału ostatnich czasów, ale jest też po prostu postacią mało wyrazistą, czasem trochę naiwną i (podkreślę raz jeszcze paradoks tej sytuacji) nieco sztuczną. O ile historia, zapewne oparta w jakiejś mierze na znanych pisarce przypadkach, o tyle wynikająca z osobistych doświadczeń konstrukcja postaci bohaterki już tak ciekawie się nie prezentuje. A szkoda.
Malin ma już gotowy kolejny tom, z następną sprawą Sofii Weber. Znając zamiłowanie Skandynawów do cykli, na pewno się na tym nie skończy. Być może więc w kolejnych tomach oda się poprawić nieco mankamenty związane z tą postacią. Jeśli tak się stanie, będziemy mieli do czynienia z rewelacyjną serią.

Autor: Rafał Chojnacki
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Patronaty

ARCHIWUM
PATRONATÓW

Copyright © by Rafał Chojnacki 2009-2015

3016814 Unikalnych wizyt
Engine: PHP-Fusion v6.01.6 © 2006
Future Theme Bordeaux by Amilla Dee Webdesign


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie