News ˇ Artykuły ˇ Pisarze ˇ Wywiady ˇ Książki w Polsce ˇ Książki na świecie ˇ Książki o kryminałach ˇ Książki z pogranicza ˇ Audiobooki ˇ Filmy ˇ Recenzje książek ˇ Recenzje filmów ˇ Zapowiedziśroda, Styczeń 27, 2021
Nawigacja
News
Artykuły
Pisarze
Wywiady
Książki w Polsce
Książki na świecie
Książki o kryminałach
Książki z pogranicza
Audiobooki
Filmy
Recenzje książek
Recenzje filmów
Zapowiedzi
O stronie
Redakcja
Forum
Linki
Kontakt
Szukaj
Online
Gości Online: 4
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 318
Nieaktywowany Użytkownik: 892
Najnowszy Użytkownik: baszczak
Na Forum
Najnowsze Tematy
Ekranizacje skandyna...
Nesser w Polsce
Polskie wydania skan...
Co teraz czytacie?
Najlepszy Skandynaws...
Najciekawsze Tematy
Co teraz czytacie? [345]
Nowości [194]
Henning Mankell [53]
Promocje w sklepa... [51]
Polskie wydania s... [48]
Ostatnie Artykuły
Jenny Rogneby: Leona...
Anna Jansson: Skrzyd...
Mons Kallentoft: Zie...
Frode Granhus: Wir
Karin Fossum: Zabójs...
W Sieci

Partnerzy


Camilla Grebe & Paul Leander-Engström: Maestro z Sankt Petersburga (Rafał Chojnacki)

Camilla Grebe była już pisarką w miarę popularną na swoim kryminalnym podwórku. Wraz z siostrą, Åsą Träff napisała cztery powieści, których bohaterką jest psycholog i psychoterapeutka Siri Bergman.
Wtedy właśnie zwrócił się do niej Paul Leander-Engström. Miał głowę pełną pomysłów i notatki dotyczące powieści. A miała wprawdzie na głowie swój cykl i swoje zobowiązania, ale obiecała przejrzeć notatki. Okazało się że Paul, ekonomista mający ogromne doświadczenie w pracy z rosyjskimi partnerami handlowymi, zebrał swoje obserwacje i sporządził z nich wybuchowy koktajl, w którym sensacyjna fabuła przeplata się z najnowszą historią Rosji, w której kariery robi się za wstawiennictwem władz i mafii, a za uczciwość trzeba zapłacić najwyższą cenę.
Grebe tak zachwyciła się pomysłami Leander-Engströma, że postanowiła zawiązać z nim spółkę autorską. Tym, czego brakowało ekonomiście, była wiedza o tym jak pisać i umiejętność praktycznego wykorzystania tej wiedzy. W rezultacie powstała powieść, której w szwedzkim kryminale jeszcze nie było. Mroczny thriller kryminalny, którego bohaterem jest szwedzki prawnik, specjalizujący się w ekonomii. Sprzedaże spółek, tworzenie fikcyjnych podmiotów, interwencje wysoko postawionych urzędników państwowych i w końcu śmierć za śmiercią - to Moskwa, jakiej nie stworzyłby w swojej głowie nikt, kto nie miał doświadczeń takich jak Leander-Engström.
Tom Blixen, literackie alter ego autora, jest człowiekiem, który potrafi odnaleźć się w tym skorumpowanym świecie. Wie z kim rozmawiać, żeby bank, dla którego pracuje, podpisał korzystną umowę. Wie komu dać łapówkę i z kim zjeść kolację. Jego przyjaciel, Frederik Kastrup, wydaje się być do niego podobny. Ma jednak słaby punkt, a nawet dwa: żonę i córkę.
Pomysł na perspektywę, z jakiej oglądamy świat jest bardzo interesujący. Blixen i Kastrup - Szwedzi w obcym kraju - to ludzi obserwujący otoczenia z podobnej nam perspektywy mieszkańców Zachodu. U obu widać jednak fascynację Rosją, związaną nie tylko z finansowymi możliwościami, ale również z bogatą kulturą tego kraju. We wcześniejszych książkach szwedzkich autorów podróże na wschód wyglądały zwykle kuriozalnie. Moskwa w powieściach Jana Guillou przypomina przede wszystkim o godzinach, które pisarz musiał spędzić w bibliotece, wypisując co ciekawsze rzeczy z przewodnika po stolicy. Ryga Henninga Mankella, zamieszkana przez fantazmaty mieszkańców, kojarzące się raczej z latami 50., niż 90., to kolejna porażka literacka. Tymczasem duet Grebe & Leander-Engström stworzył Moskwę wiarygodną i Rosjan, w których jesteśmy w stanie rozpoznać żywych ludzi. Trochę przerysowanych, wszak widzimy ich oczyma przybyszów z zewnątrz, ale prawdopodobnych.
Dramatyczne losy Blixena i rodziny Kastrupa splatają się w trzymającą w napięciu fabułę, która sprawia, że trudno się od tej książki oderwać. Tym bardziej cieszy fakt, że już wkrótce powinniśmy mieć w swoich rękach drugi tom cyklu, zatytułowanego „Mroczna Moskwa”.

Autor: Rafał Chojnacki
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Patronaty

ARCHIWUM
PATRONATÓW

Copyright © by Rafał Chojnacki 2009-2015

3240983 Unikalnych wizyt
Engine: PHP-Fusion v6.01.6 © 2006
Future Theme Bordeaux by Amilla Dee Webdesign


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie