Gości Online: 4
Brak Użytkowników Online
Zarejestrowanych użytkowników: 318
Nieaktywowany Użytkownik: 892
Najnowszy Użytkownik: baszczak
|
|
Camilla Grebe & Paul Leander-Engström: Maestro z Sankt Petersburga (Rafał Chojnacki) |

Camilla Grebe była już pisarką w miarę popularną na swoim kryminalnym podwórku. Wraz z siostrą, Åsą Träff napisała cztery powieści, których bohaterką jest psycholog i psychoterapeutka Siri Bergman.
Wtedy właśnie zwrócił się do niej Paul Leander-Engström. Miał głowę pełną pomysłów i notatki dotyczące powieści. A miała wprawdzie na głowie swój cykl i swoje zobowiązania, ale obiecała przejrzeć notatki. Okazało się że Paul, ekonomista mający ogromne doświadczenie w pracy z rosyjskimi partnerami handlowymi, zebrał swoje obserwacje i sporządził z nich wybuchowy koktajl, w którym sensacyjna fabuła przeplata się z najnowszą historią Rosji, w której kariery robi się za wstawiennictwem władz i mafii, a za uczciwość trzeba zapłacić najwyższą cenę.
Grebe tak zachwyciła się pomysłami Leander-Engströma, że postanowiła zawiązać z nim spółkę autorską. Tym, czego brakowało ekonomiście, była wiedza o tym jak pisać i umiejętność praktycznego wykorzystania tej wiedzy. W rezultacie powstała powieść, której w szwedzkim kryminale jeszcze nie było. Mroczny thriller kryminalny, którego bohaterem jest szwedzki prawnik, specjalizujący się w ekonomii. Sprzedaże spółek, tworzenie fikcyjnych podmiotów, interwencje wysoko postawionych urzędników państwowych i w końcu śmierć za śmiercią - to Moskwa, jakiej nie stworzyłby w swojej głowie nikt, kto nie miał doświadczeń takich jak Leander-Engström.
Tom Blixen, literackie alter ego autora, jest człowiekiem, który potrafi odnaleźć się w tym skorumpowanym świecie. Wie z kim rozmawiać, żeby bank, dla którego pracuje, podpisał korzystną umowę. Wie komu dać łapówkę i z kim zjeść kolację. Jego przyjaciel, Frederik Kastrup, wydaje się być do niego podobny. Ma jednak słaby punkt, a nawet dwa: żonę i córkę.
Pomysł na perspektywę, z jakiej oglądamy świat jest bardzo interesujący. Blixen i Kastrup - Szwedzi w obcym kraju - to ludzi obserwujący otoczenia z podobnej nam perspektywy mieszkańców Zachodu. U obu widać jednak fascynację Rosją, związaną nie tylko z finansowymi możliwościami, ale również z bogatą kulturą tego kraju. We wcześniejszych książkach szwedzkich autorów podróże na wschód wyglądały zwykle kuriozalnie. Moskwa w powieściach Jana Guillou przypomina przede wszystkim o godzinach, które pisarz musiał spędzić w bibliotece, wypisując co ciekawsze rzeczy z przewodnika po stolicy. Ryga Henninga Mankella, zamieszkana przez fantazmaty mieszkańców, kojarzące się raczej z latami 50., niż 90., to kolejna porażka literacka. Tymczasem duet Grebe & Leander-Engström stworzył Moskwę wiarygodną i Rosjan, w których jesteśmy w stanie rozpoznać żywych ludzi. Trochę przerysowanych, wszak widzimy ich oczyma przybyszów z zewnątrz, ale prawdopodobnych.
Dramatyczne losy Blixena i rodziny Kastrupa splatają się w trzymającą w napięciu fabułę, która sprawia, że trudno się od tej książki oderwać. Tym bardziej cieszy fakt, że już wkrótce powinniśmy mieć w swoich rękach drugi tom cyklu, zatytułowanego „Mroczna Moskwa”.
Autor: Rafał Chojnacki
|
|
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
|
|
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.
Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.
Brak ocen.
|
|
|
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Zapomniane hasło? Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
|
|