News ˇ Artykuły ˇ Pisarze ˇ Wywiady ˇ Książki w Polsce ˇ Książki na świecie ˇ Książki o kryminałach ˇ Książki z pogranicza ˇ Audiobooki ˇ Filmy ˇ Recenzje książek ˇ Recenzje filmów ˇ Zapowiedziśroda, Styczeń 27, 2021
Nawigacja
News
Artykuły
Pisarze
Wywiady
Książki w Polsce
Książki na świecie
Książki o kryminałach
Książki z pogranicza
Audiobooki
Filmy
Recenzje książek
Recenzje filmów
Zapowiedzi
O stronie
Redakcja
Forum
Linki
Kontakt
Szukaj
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 318
Nieaktywowany Użytkownik: 892
Najnowszy Użytkownik: baszczak
Na Forum
Najnowsze Tematy
Ekranizacje skandyna...
Nesser w Polsce
Polskie wydania skan...
Co teraz czytacie?
Najlepszy Skandynaws...
Najciekawsze Tematy
Co teraz czytacie? [345]
Nowości [194]
Henning Mankell [53]
Promocje w sklepa... [51]
Polskie wydania s... [48]
Ostatnie Artykuły
Jenny Rogneby: Leona...
Anna Jansson: Skrzyd...
Mons Kallentoft: Zie...
Frode Granhus: Wir
Karin Fossum: Zabójs...
W Sieci

Partnerzy


Anders de la Motte: Cząstki pamięci (Rafał Chojnacki)

Anders de la Motte dał się poznać jako sprawny twórca thrillerów kryminalnych z wątkami nawiązującymi do nowoczesnych technologii, ze szczególnym uwzględnieniem internetu. Trylogia, którą tworzą powieści „[geim]”, „[buzz]” i „[bubble]”, spotkała się z dość dobrym przyjęciem również w Polsce. Dzięki temu mamy okazję przyjrzeć się kolejnej serii, której pierwszym tomem są właśnie „Cząstki pamięci”.
W powieści tej po raz kolejny mamy do czynienia ze stylistyką, do której autor już nas przyzwyczaił. Nowoczesny, żywy język, w którym pojawia się sporo słów nawiązujących do żargonu informatycznego, to dla jednych atut świadczący o świeżości prozy Szweda, dla drugich zaś niepotrzebne udziwnianie w warstwie tekstowej. Choć język ten na pewno jest ważnym elementem struktury, na szczęście to nie jedyne, co de la Motte ma nam do zaproponowania.
Najważniejsza jest oczywiście sama historia. Jej bohaterem jest policjant David Sarac, specjalista od inwigilacji i kontaktów policji z informatorami w świecie przestępczym. Kiedy jednak w wyniku wypadku traci on część pamięci, okazuje się, że wiedza, którą ma w głowie może być bardzo niebezpieczna. Również dla niego.
Skojarzenia ze słynną „Tożsamością Bourne'a” nie są bezpodstawne, jednak de la Motte rozwija swoją fabułę inaczej niż Robert Ludlum. Ogromnym atutem jest tutaj stopniowe poznawanie świata przedstawionego. Czytelnik, podobnie jak bohater, nie wie za bardzo komu można ufać - zwłaszcza że szybko okazuje się, że "stróże prawa" wcale nie muszą stać po jego stronie.
Autor po raz kolejny serwuje nam wizję świata, która idzie jeszcze dalej niż mroczne wizje Jensa Lapidusa z cyklu „Stockholm Noir”. W porównaniu ze Sztokholmem, o którym pisze de la Motte, to samo miasto w twórczości Arne Dahla czy Leifa GW Perssona to nieomal sielska prowincja. Choć wizja ta może wydawać się przesadzona, jest jednak niezwykle sugestywna.
Mimo że powieść czyta się szybko, nietrudno zauważyć, że na autora czyha pułapka, którą sam na siebie zastawił. Już teraz można mieć mu za złe, że w każdej kolejnej powieści próbuje zataczać coraz szersze kręgi, wciągając w zbrodnicze kręgi jeszcze wyżej postawione osoby. Jeżeli tak będzie nadal, może się wkrótce okazać, że fabuła kolejnych książek okaże się groteskowym pastiszem wcześniejszych powieści. Mam jednak nadzieję, że tak się nie stanie.
Amerykanie kupili już prawa do ekranizacji tej powieści. Być może to dobrze, że akurat oni mają się zająć przeniesieniem powieści de la Mote na język filmu, ponieważ sensacyjna fabuła wymaga sporego budżetu. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że stworzony na jej podstawie scenariusz pozostanie równie wciągający, jak literacki pierwowzór.

Autor: Rafał Chojnacki
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Patronaty

ARCHIWUM
PATRONATÓW

Copyright © by Rafał Chojnacki 2009-2015

3241016 Unikalnych wizyt
Engine: PHP-Fusion v6.01.6 © 2006
Future Theme Bordeaux by Amilla Dee Webdesign


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie