News ˇ Artykuły ˇ Pisarze ˇ Wywiady ˇ Książki w Polsce ˇ Książki na świecie ˇ Książki o kryminałach ˇ Książki z pogranicza ˇ Audiobooki ˇ Filmy ˇ Recenzje książek ˇ Recenzje filmów ˇ ZapowiedziPoniedziałek, Styczeń 25, 2021
Nawigacja
News
Artykuły
Pisarze
Wywiady
Książki w Polsce
Książki na świecie
Książki o kryminałach
Książki z pogranicza
Audiobooki
Filmy
Recenzje książek
Recenzje filmów
Zapowiedzi
O stronie
Redakcja
Forum
Linki
Kontakt
Szukaj
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 318
Nieaktywowany Użytkownik: 892
Najnowszy Użytkownik: baszczak
Na Forum
Najnowsze Tematy
Ekranizacje skandyna...
Nesser w Polsce
Polskie wydania skan...
Co teraz czytacie?
Najlepszy Skandynaws...
Najciekawsze Tematy
Co teraz czytacie? [345]
Nowości [194]
Henning Mankell [53]
Promocje w sklepa... [51]
Polskie wydania s... [48]
Ostatnie Artykuły
Jenny Rogneby: Leona...
Anna Jansson: Skrzyd...
Mons Kallentoft: Zie...
Frode Granhus: Wir
Karin Fossum: Zabójs...
W Sieci

Partnerzy


Mons Kallentoft: Duchy wiatru (Rafał Chojnacki)


Powieść "Duchy wiatru" to drugi tom nową serii wewnątrz cyklu powieści o Malin Fors, policjantce ze szwedzkiego L. niebagatelne znaczenie dla fabuły mają tym razem żywioły. Po "Wodnych aniołach", w których punktem wyjścia było zabójstwo pary małżonków w domowym jacuzzi, mamy to czynienia z "Duchami wiatru", rozpoczynającymi się od wisielca w domu starców.
Kallentoft sprytnie podsuwa nam kolejne elementy układanki, która początkowo miała składać się na prościutki obrazek przedstawiający samobójstwo. Niestety poszczególne elementy puzzla zupełnie do siebie nie pasują. Wiele wskazuje na to że 79-letni Konrad Karlsson nie popełnił samobójstwa. Czy za zabójstwem stoi któryś z pensjonariuszy? Czy personel domu starców ukrywa coś przed policją?
Niemałe znaczenie dla fabuły ma fakt, że jedną z pracownic ośrodka jest Tova, córka Malin Fors, której stosunku z matką są - delikatnie mówiąc - niełatwe. Oznacza to, że czytelnicy będą mieli okazję śledzenia dalszych problemów osobistych policjantki, która już w poprzednich tomach dała się poznać jako alkoholiczka z problemami emocjonalnymi.
Siódma powieść Kallentofta trafia już do czytelników, którzy w większości znają przynajmniej niektóre tomy spraw prowadzonych przez Malin. Większość miłośników gatunku ma już zatem wyrobione swoje zdanie na temat twórczości tego autora i "Duchy wiatru" nie są raczej powieścią, która rozczarowałaby jego zwolenników lub przekonała przeciwników. Intryga kryminalna jest przygotowana poprawnie i opisana w stylu, który autor wypracował sobie już na poziomie debiutu. Dlatego właśnie czytelnicy jego powieści od początku dzielą się na zagorzałych zwolenników i nie szczędzących razów krytyków.
Mons Kallentoft nie płynie w głównym nurcie społecznie zaangażowanego kryminału skandynawskiego. Elementy krytyki społecznej są u niego zazwyczaj zarysowane dość delikatnie, jest ich dokładnie tyle, by można było powiedzieć że seria o Malin Fors spełnia wymogi konwencji. Jednak w przypadku "Duchów wiatru" można powiedzieć, że nastąpiło pewne przesunięcie środka ciężkości właśnie w stronę owej krytyki społecznej. Powieść wpisuje się w nurt dyskusji medialnej nad rolą i sposobem traktowania osób starszych w pozornie egalitarnym szwedzkim społeczeństwie. Jak przystało na kontynuatora tradycji szwedzkiego kryminału, Kallentoft wskazuje na nieprawidłowości i bezduszność niektórych rozwiązań systemowych. Szkoda tylko, że większy akcent jest tu położony na sytuację materialną ośrodków dla osób starszych, a nie na zasygnalizowaną jedynie mentalność samych Szwedów, która pozwala im odsuwać starszych członków rodzin na margines społeczeństwa. Niestety, tam gdzie należałoby skrytykować głośno upadek roli rodziny, autor woli raczej bezpieczną pozycję krytyka niektórych elementów systemu polityki społecznej. Pozostaje jednak cieszyć się, że powoli budzi się w nim duch, który sprawia, że powieści Henninga Mankella, Stiega Larssona czy Kjella Erikssona to coś więcej niż zwykłe powieści kryminalne. Być może w kolejnych powieściach autor zbierze się na większą odwagę i nieco ostrzej pociągnie sygnalizowane przez siebie wątki społeczne.

Autor: Rafał Chojnacki
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Patronaty

ARCHIWUM
PATRONATÓW

Copyright © by Rafał Chojnacki 2009-2015

3238377 Unikalnych wizyt
Engine: PHP-Fusion v6.01.6 © 2006
Future Theme Bordeaux by Amilla Dee Webdesign


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie