News ˇ Artykuły ˇ Pisarze ˇ Wywiady ˇ Książki w Polsce ˇ Książki na świecie ˇ Książki o kryminałach ˇ Książki z pogranicza ˇ Audiobooki ˇ Filmy ˇ Recenzje książek ˇ Recenzje filmów ˇ ZapowiedziPoniedziałek, Sierpień 10, 2020
Nawigacja
News
Artykuły
Pisarze
Wywiady
Książki w Polsce
Książki na świecie
Książki o kryminałach
Książki z pogranicza
Audiobooki
Filmy
Recenzje książek
Recenzje filmów
Zapowiedzi
O stronie
Redakcja
Forum
Linki
Kontakt
Szukaj
Online
Gości Online: 4
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 318
Nieaktywowany Użytkownik: 891
Najnowszy Użytkownik: baszczak
Na Forum
Najnowsze Tematy
Ekranizacje skandyna...
Nesser w Polsce
Polskie wydania skan...
Co teraz czytacie?
Najlepszy Skandynaws...
Najciekawsze Tematy
Co teraz czytacie? [345]
Nowości [194]
Henning Mankell [53]
Promocje w sklepa... [51]
Polskie wydania s... [48]
Ostatnie Artykuły
Jenny Rogneby: Leona...
Anna Jansson: Skrzyd...
Mons Kallentoft: Zie...
Frode Granhus: Wir
Karin Fossum: Zabójs...
W Sieci

Partnerzy


Jan Guillou: Coq Rouge (Rafał Chojnacki)

Jan Guillou jest obecnie znany w Polsce głównie z serii powieści historycznych o Arnie, fikcyjnym praprzodku królewskiego rodu Folkungów, dynastii, pod której berłem udało się wreszcie zjednoczyć Szwedów.
Jednak Arn i jego poznani podczas krucjaty bliskowschodni przyjaciele, to tak naprawdę jedynie nowe opakowanie starego pomysłu Guillou, na szwedzkiego bohatera, sympatyzującego z Arabami na przekór aktualnej poprawności politycznej. Tak, jak Arn szybko nauczył się języka, poznał kulturę i zaprzyjaźnił się z wieloma wyznawcami Mahometa, mimo że byli jego wrogami, tak i Carl Hamilton, potomek starego szwedzkiego rodu, będący tajną bronią szwedzkiego, wywiadu w czasach zimnej wojny, żywi lewicowe przekonania i sympatyzuje z Palestyńczykami.
Seria opowiadająca o losach komandora Hamiltona, to jeden z najbardziej poczytnych cyklów w historii szwedzkiej prozy sensacyjnej. Bohater, tylko pozornie upozowany na szwedzkiego Bonda, jest z jednej strony dość prosty i przewidywalny, z drugiej zaś, sympatia czytelnika musi być po jego stronie, gdyż jako jeden z niewielu ma za nic obowiązujące reguły, a pozostałe w nim resztki młodzieńczego idealizmu uwiarygadniają go jako bohatera.
Co prawda z perspektywy czasu nieco śmieszą poważne dyskusje o tym kto jest komunistą, a kto "socjałem" (zwolennikiem znienawidzonej przez szwedzką skrajną lewicę Partii Socjaldemokratycznej), należy jednak pamiętać, że akcja powieści dzieje się w połowie lat osiemdziesiątych, a głównym polem działania jest Szwecja. Bez tego cała konstrukcja fabularna może wydać się nieco trywialną lewicową agitką, w której bohaterski skandynawski szpieg, wykształcony przez amerykański wywiad, pokonuje kolejnych przeciwników. A wszystko to w imię prawdy i sprawiedliwości.
Pierwsza powieść o Hamiltonie ma typowo kryminalną intrygę. Ktoś z zimną krwią zabija wysokiej rangi funkcjonariusza Säpo, szwedzkiej policji bezpieczeństwa. Hamilton, wraz z dwoma starszymi od siebie kolegami z branży, prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa, które może być powiązane z planowanym zamachem terrorystycznym na terenie Szwecji. Jako że bezpośredni przełożony Hamiltona i jego kolegów, to twardogłowy karierowicz, który ma własne, nie zawsze zgodne z logiką, pomysły na prowadzenie śledztwa, policjanci zmuszeni są pracować niejako wbrew niemu. Hamilton odbywa nieoficjalne podróże do Izraela i na obszar Autonomii Palestyńskiej, by znaleźć ludzi, którzy mogą rzucić odpowiednie światło na wydarzenia w Szwecji.
Niestety intryga szpiegowska została przez Jana Guillou poprowadzona znacznie gorzej niż kryminalna. W opisanym przez niego świecie młody policjant ze służb specjalnych może tak po prostu pojechać na Bliski Wschód i wymachują szwedzkim paszportem dotrzeć w ciągu kilku dni do szefa palestyńskiego wywiadu, który jest postacią tak zakamuflowaną, że niektórzy wątpią w jego istnienie. Wizyta w Oslo pokazuje z kolei jak nasz bohater góruje intelektualnie nad policjantami pracującymi w służbach innych krajów.
Wierzę, że w kolejnych epizodach tej chwalonej przez szwedzkich krytyków serii będzie lepiej, a Coq Rugue (Czerwony Kogut - to przydomek nadany młodemu agentowi przez przedstawicieli wywiadów państw zachodnich) okaże się bohaterem, na którego warto postawić, mimo dość kontrowersyjnych poglądów.
Ciekawostką jest, że w powieści pojawia się szwedzki dziennikarz, nazwiskiem Ponti, który jest literackim alter ego samego Guillou (autor poświęcił mu dwie osobne powieści). W tej powieści lewicowy agitator i wyśmienity dziennikarz śledczy wodzi za nos norweskie służby specjalne, oraz nawiązuje pierwszy kontakt z asem szwedzkiego wywiadu. Mam wrażenie, że ta postać jeszcze nie raz zawita na łamach powieści o Carlu Hamiltonie.

Autor: Rafał Chojnacki
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Patronaty

ARCHIWUM
PATRONATÓW

Copyright © by Rafał Chojnacki 2009-2015

3011942 Unikalnych wizyt
Engine: PHP-Fusion v6.01.6 © 2006
Future Theme Bordeaux by Amilla Dee Webdesign


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie