Znamy już autorów!
Dodane przez taclem dnia Marzec 24 2014 08:22:08

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Literackiego jako pierwsi publikujemy kompletny skład osobowy autorów antologii Ciemna strona.
Rozszerzona zawartość newsaDzięki uprzejmości Wydawnictwa Literackiego jako pierwsi publikujemy kompletny skład osobowy autorów antologii Ciemna strona.

Wiemy już, że zbiór, którego redaktorem jest znany szwedzki krytyk literacki i wieloletni członek Szwedzkiej Akademii Kryminału, John-Henri Holmberg będzie zawierał aż 17 opowiadań. Autorów niektórych z nich znamy już z zapowiedzi tej książki, warto jednak przyjrzeć się wszystkim.

Wśród pisarzy, których dobrze znamy, najciekawszym wydarzeniem jest niewątpliwie tekst Stiega Larssona, zatytułowany Supermózg. To jedyna w całym zestawie historia z gatunku science-fiction, ponieważ zanim Stieg zwrócił się ku kryminałowi, romansował właśnie z fantastyką. Oczywiście nie można nie wspomnieć to o klasykach szwedzkiego kryminału, czyli i duecie Maj Sjöwali i Per Wahlöö. Tym razem nie będzie to spotkanie z Martinem Beckiem, ale i tak jest to tekst warty uwagi. Skoro już jesteśmy przy duetach, to sporą uwagę zwróci zapewne opowiadanie Nieprawdopodobne spotkanie, które napisali wspólnie Henning Mankell i Håkan Nesser. To rzeczywiście nieprawdopodobne, ale policjant z Ystad ma szansę spotkać swojego kolegę z Maardam.

Inni znani już polskim czytelnikom autorzy, których teksty znajdziemy w antologii, to: Rolf i Cilla Börjlind, Åke Edwardson, Inger Frimansson, Anna Jansson, Åsa Larsson i Johan Theorin. lada dzień na polskich półkach znajdziemy również powieść Tove Alsterdal, a nieco później, ale jeszcze w tym roku, Malin Persson Giolito. Zbiór zawiera również pierwsze opowiadanie kryminalne autorstwa Evy Gabrielsson, wieloletniej partnerki życiowej Stiega Larssona.

Wśród autorów nieznanych jeszcze polskiemu czytelnikowi pewnym wyjątkiem jest Sara Stridsberg, ponieważ na co dzień nie pisze ona literatury kryminalnej. Pozostali twórcy, to również nazwiska godne uwagi: Magnus Montelius, Dag Öhrlund, Veronica von Schenck i Katarina Wennstam. Pozostaje mieć nadzieję, że ten zbiór zachęci wydawców do sięgnięcia po ich teksty.

Dla czytelników Deckare.pl będziemy mieli w najbliższym czasie sporo niespodzianek związanych z tą książką, dlatego warto uważnie śledzić naszą stronę.