News ˇ Artykuły ˇ Pisarze ˇ Wywiady ˇ Książki w Polsce ˇ Książki na świecie ˇ Książki o kryminałach ˇ Książki z pogranicza ˇ Audiobooki ˇ Filmy ˇ Recenzje książek ˇ Recenzje filmów ˇ ZapowiedziSobota, Lipiec 31, 2021
Nawigacja
News
Artykuły
Pisarze
Wywiady
Książki w Polsce
Książki na świecie
Książki o kryminałach
Książki z pogranicza
Audiobooki
Filmy
Recenzje książek
Recenzje filmów
Zapowiedzi
O stronie
Redakcja
Forum
Linki
Kontakt
Szukaj
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 318
Nieaktywowany Użytkownik: 892
Najnowszy Użytkownik: baszczak
Na Forum
Najnowsze Tematy
Ekranizacje skandyna...
Nesser w Polsce
Polskie wydania skan...
Co teraz czytacie?
Najlepszy Skandynaws...
Najciekawsze Tematy
Co teraz czytacie? [345]
Nowości [194]
Henning Mankell [53]
Promocje w sklepa... [51]
Polskie wydania s... [48]
Ostatnie Artykuły
Jenny Rogneby: Leona...
Anna Jansson: Skrzyd...
Mons Kallentoft: Zie...
Frode Granhus: Wir
Karin Fossum: Zabójs...
W Sieci

Partnerzy


Leif GW Persson

Leif GW Persson ( Leif Gustav Willy Persson) jest jednym z niewielu prawdziwych specjalistów od spraw kryminalnych wśród skandynawskich pisarzy. Zajmuje się naukowo kryminologią, dziennikarstwem społecznym, współpracował z Głównym Urzędem Statystycznym, był również doradcą naukowym i ekspertem w Ministerstwie Spraw Społecznych i doradcą Carla Perssona, szefa szwedzkiej policji (w późniejszych latach również szefa Interpolu).
Leif GW Persson urodził się w 1945 roku w Sztokholmie. Początkowo nic nie zapowiadało jego kariery pisarskiej ani naukowej. Studia rozpoczął w 1965 roku, kilkakrotnie je przerywając i wznawiając. Doktorat obronił w 1980 roku, swoje tezy poświęcone błędom w statystykach kryminalistycznych zatytułował "Hidden Criminality". Od 1981 roku podjął pracę na Uniwersytecie Sztokholmskim, a od 1991 roku jest tam profesorem. Wcześniej był m.in. asystentem na uniwersytetach w Sztokholmie i Linkoping.
Pierwszy tekst podpisany nazwiskiem Leif GW Persson ukazał się w 1972 roku, sam autor twierdził, że wybrał taką formę zapisu, żeby nie kojarzyła się ona z Leifem Perssonem, popularnym w tamtych czasach zawodnikiem motokrosowym.
Swoją pierwszą powieść Persson wydał w 1978 roku, nosi ona tytuł "Grisfesten". W 1984 roku nakręcono na jej podstawie serial telewizyjny "Mannen från Mallorca". Rok później ukazała się powieść "Profitörerna" również zrealizowana jako serial (zachowano tytuł "Profitörerna"). W 1982 Persson wydał trzeci kryminał - "Samhällsbärarna", na podstawie którego nakręcono w 1986 roku film fabulerny "I lagens namn". W późniejszych latach pisarz nie zajmował się pisarstwem, ograniczając się do publikacji naukowych, dziennikarstwa i... książek poświęconych kuchni myśliwskiej, pisanych wspólnie z Janem Guillou.
Po dwudziestu latach Leif GW Persson powrócił do pisarstwa, publikując "Välfärdsstatens fall" - trylogię o zabójstwie szwedzkiego premiera, do której prawa do sfilmowania niemal natychmiast wykupił Nordisk Film. W skład tej serii wchodzą: "Mellan sommarens längtan och vinterns köld" z 2002, "En annan tid, ett annat liv" z 2003 i "Faller fritt som i en dröm" z 2007 roku. W miedzyczasie w 2005 roku ukazała się jeszcze powieść "Linda - som i Lindamordet". Najnowszą na chwilę obecną najnowszą książką Perssona jest opublikowana w 2008 roku "Den som dödar draken".

Autor: Rafał Chojnacki
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Patronaty

ARCHIWUM
PATRONATÓW

Copyright © by Rafał Chojnacki 2009-2015

3496061 Unikalnych wizyt
Engine: PHP-Fusion v6.01.6 © 2006
Future Theme Bordeaux by Amilla Dee Webdesign


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie